Slavný rapper Vladimir 518 debutuje jako malíř. Jeho obrazy mohou být investicí
Ačkoli je Vladimir 518 samoukem, jeho kresby stojí desítky tisíc, velkoformátová plátna prodává DSC Gallery za 120 tisíc a výš.
Patří k nejviditelnějším tvářím tuzemské umělecké scény uplynulých 20 let. Vlastním jménem Vladimír Brož, známější pod přezdívkou Vladimir 518, je vůdčí osobností tuzemského hip hopu, ale jeho umělecké ambice a schopnosti jsou daleko širší. Angažuje se v architektuře, má vlastní vydavatelství Bigg Boss, v němž vycházejí ceněné knihy o místních subkulturách nebo monografie současných umělců. Na rok 2020 pak byl naplánován jeho debut na poli klasické malby, kvůli pandemii však na to došlo až nyní.
Pražská DSC Gallery v Dlouhé ulici tak až do začátku září představuje desítky děl, které samouk Vladimir 518 připravil pro svou první velkou výstavu nazvanou Pád. Syrové obrazy rozvíjejí téma rozporu mezi přirozenou touhou po revoltě a naopak systémem, který se snaží veškeré tyto snahy omezovat, nivelizovat. Brož tak do galerií přesouvá základní myšlenková východiska streetartové scény, ze které vzešel a spolu s ním také další výrazní tvůrci současnosti, jako jsou Jan Kaláb, Pasta Oner nebo Karel Štědrý.
Častým motivem jsou v jednotlivých dílech děti, u nichž se právě tento střet mezi vnitřními touhami a restrikcemi systému projevuje nejčastěji. Dalším motivem pak jsou Olympijské hry a sport obecně, protože právě v něm se často projevuje potlačovaná animální prapodstata člověka. Ta pak vyhřezá i jinde, v tragédiích obyčejného dne, nač upomíná ambiciózní pětiplátnová série Národní třída, na níž Vladimir 518 rekonstruuje útok několika zákazníků na číšníka z roku 2018.
„Stále více přestávám věřit na princip ‚my‛ a ‚oni‛. Stále více se snažím vyvarovat toho ‚oni‛. Protože když se skutečně přísně sebeanalyzuji, tak vidím, že peklo i ráj si člověk nosí v sobě,“ prozrazuje umělec.
Ačkoli jde o jeho debut, obrazy se značkou Vladimir 518 mohou být potenciálně velmi dobrou investicí. Vedle nesporných kvalit i kvůli všeobecné známosti umělce a jeho velké fanouškovské základně. Tomu odpovídají také ceny, které galerie vedená Olgou Tvrčkovou nasadila. Maloformátové kresby, které vznikaly mezi lety 2019 a 2021 se prodávají za 45 tisíc. Na méně vychází objekty - Vladimir nabízí několik kamenů, které pomaloval motivy podobným těm z větších pláten. Jeden kámen vyjde na 30 tisíc.
Nejvyšší ceny pak logicky mají velkoformátová plátna. Ta největší stojí 150 tisíc a velmi často jde o diptychy, triptychy a vícečetné „seriály“. Nicméně většina z nich obstojí samostatně, zároveň galerie nabízí slevy, pokud budete ochotni si pořídit celou sérii. Nutno dodat, že se potvrzuje Vladimirova popularita, protože se již významná část děl prodala nebo je rezervována.
Na tuzemských aukcích se jen za prvních šest měsíců prodala díla za miliardu korun. Láska k umění za tím stojí až v druhé řadě.Stanislav Šulc: Nekupujte umění kvůli inflaci, ale kvůli vášni
Názory
Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.