Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investice do umění ochrání hodnotu majetku, shodli se experti

Stanislav Šulc

V časech nejistoty se lidé často uchylují k alternativním investicím, kam patří také umění, hodinky nebo třeba víno.

Navzdory pandemii se loni v České republice prodalo kolem šesti tisíc uměleckých děl v celkové hodnotě přes miliardu korun, a to jen prostřednictvím aukcí. Další stamiliony mohly protéct prostřednictvím přímých prodejů z galerií či přímo od umělců. Umění se v posledních letech stává oblíbeným cílem investorů, kteří se právě sázkou na takzvané alternativní investice snaží zocelovat své portfolio před nejistými časy typu pandemie či krize.

„Takzvané ‚passion investments’, tedy investice do umění, hodinek nebo třeba vína, jsou velmi dobré jako diverzifikační složka portfolia, protože nekorelují s trhy. Obecně platí, že takzvané alternativní investice dokážou zkvalitnit široké portfolio zvýšením výnosu i snížením rizika,” uvedl na konferenci Investiční výhledy Filip Savi, portfolio manager v investiční společnosti EMUN Partners, která konferenci pořádala. 

Vzhledem ke své komplexitě a variabilitě je potřeba alternativní investice využívat disciplinovaně. Pak podle Saviho mohou skutečně zafungovat. „Při modelování se ukázalo, že výnos u portfolia zahrnujícího i alternativní investice může mít vyšší výnosy i v řádech procent oproti mixu akcií a dluhopisů, zároveň snižuje volatilitu takového portfolia také o procenta,“ dodal portfolio manažer.

Joseph Mallord William Turner: Purfleet and the Essex Shore as seen from Long Reach
video

Je libo Turnera? Připravte si miliony liber

Obraz proslulého britského malíře Josepha Mallorda Williama Turnera jde do aukce. Cena se odhaduje na čtyři až šest milionů liber.

Přečíst článek

Savi zároveň poukázal na to, že emoční investice jsou z celého balíku alternativních aktiv vlastně nejméně výhodné jako obrana proti inflaci, která v současnosti děsí investory. Ale ve všech dalších ukazatelích jsou velmi dobré a při dobré správě jsou i méně rizikové než třeba sázka na hedgeové fondy.

Čas hraje pro vás

Sázka na umění má pro investora celou řadu výhod. Tou hlavní je spojení emocionální roviny a investičního potenciálu. Shodli se na tom odborníci na investice do umění, kteří se konference zúčastnili. 

Hlavní, co si lidé musejí uvědomit, pak je rozdíl mezi cenou a hodnotou díla. „Hodnota a cena jsou dvě různé věci. Hodnota je subjektivní, cenu dává trh a nemusí to spolu korelovat. Je dobré si uvědomit, jakou hodnotu pro vás konkrétně má a pak se rozhodnout, jakou cenu jste ochotni zaplatit,” uvedl ředitel fondu PPF Art Jan Řehák a demonstroval to konkrétním příběhem, navíc velmi slavným. „Hlavní akcionář PPF Petr Kellner při zvažování odkupu sbírky České pojišťovny řekl, že když to nekoupíme my, tak se to rozprodá. A to nedopustil, protože to je kus české historie.”

Investice do umění však mohou být velmi náročné na čas a znalosti. „To druhé vyřešíte tím, že investujete prostřednictvím fondu nebo si postupem času někoho najmete, kdo vám pomůže řídit investice do umění stejně jako u jakýchkoli jiných aktiv,” radí finanční ředitelka fondu Pro arte Alexandra Bízková. S časem je to ale složitější.

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl

Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony

Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.

Přečíst článek

Správný sběratel nebo investor by totiž měl často chodit do galerií, navštěvovat nejrůznější veletrhy, aukce. Nebo opět může vše svěřit do rukou odborníka, ale tam se zase ztrácí ta vášeň, kterou podobné investice mohou přinášet.

Čas je však i pozitivním činitelem. „Čas hraje jednoznačně pro vás. Pokud vsadíte na správného autora a dílo, čím později prodáte, tím vyšší výnos bude,” dodává Bízková.

Pozor na padělky i původ

A nač si dát při investicích pozor? Podle spolumajitelky DSC Gallery Olgy Trčkové to je především důvěryhodnost galerie a respekt umělce. Zároveň však radí nenakupovat ušima, ale raději srdcem, dát do toho vlastní energii a vášeň. „Když vám sto lidí tvrdí, že to je nesmysl, ale vy v to věříte, můžete mít pravdu vy a ne oni,” vysvětluje galeristka.

Důvěryhodnost galerie nebo obecně prodejce pak je opravdu klíčová. Zvláště u největších jmen tuzemského umění hrozí, nebo spíš hrozilo, že za velké peníze koupíte nějaký padělek. I proto Trčková nabízí případným sběratelům, aby sázeli spíše na žijící autory. „Výhodou je, že vám zaručí pravost a ještě se z vás mohou stát přátelé, což je nesmírně obohacující,” uzavírá galeristka.

Leonardo da Vinci, hlava medvěda
video

Da Vinciho kresba medvědí hlavy se prodala za čtvrt miliardy korun

Kresba medvědí hlavy na papíře 7x7 centimetrů se prodala za více než čtvrt miliardy korun. Stala se tak suverénně nejdražším předmětem v dražbě britské aukční síně Christie's.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ředitel Veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Veletrh Sběratel nabídne unikátní známky i Chucka Norrise. Chceme lákat mladé, říká jeho šéf

Přečíst článek
Doporučujeme