Záznam debaty: Jak kritéria ESG dopadnou na české firmy a spotřebitele?
Sdružení Byznys pro společnost uspořádalo kulatý stůl na téma udržitelné služby. Akci moderovala šéfka newstream.cz Tereza Zavadilová.
Jak se českých spotřebitelů dotkne takzvaný evropský Green Deal? Které společnosti budou muset omezit emise CO2? Zvládne Česká republika transformaci energetiky směrem k obnovitelným zdrojům? Tyto a další otázky zazněly během kulatého stolu Odpovědné Česko, který pořádalo sdružení Byznys pro společnost a jehož mediálním partnerem byl server newstream.cz.
Akce se zúčastní zástupci klíčových oborů, kterých by se evropský plán snižování uhlíkové stopy, ale také dodržování dalších kritérií udržitelnosti, měl dotknout, zejména pak bank. Z Komerční banky se zúčastnila Jitka Haubová, za Českou bankovní asociaci pak Hana Kovářová, z Trinity Bank Lukáš Kovanda. O takzvaných zelených hypotékách mluvil Vlastimil Nigrin z ČSOB. Téma poradenství při takzvaných zelených investicích zase nastínil Ondřej Rybka z PwC.
O svých zkušenostech se pak podělili také zástupci firem, které se již na nové podmínky snaží adaptovat a z dodržování ESG kritérií mají konkrétní poznatky. Debaty se zúčastnil například Richard Stonavský, viceprezident pro regulaci a vnější vztahy Vodafone Czech Republic, nebo Petr Křivonožka z Fashion Arena Prague Outlet, který sází například na zelenou energii.
>>>>>>Čtěte naši rubriku ESG a ze světa odpovědných investic už vám nic neunikne<<<<<<
Výsledky testů by neměly mít pro banky zásadní kapitálové dopady. Jde spíše o to, aby budovaly kapacity a měnily vnitřní infrastrukturu v měnícím se světě.
ECB během stres testů bank bude hodnotit i ochranu klimatu
Money
V zavádění manažerských bonusů pro plnění kritérií ESG jsou české banky zatím pozadu oproti Evropě.
České banky kvůli ESG mění strategie i týmy
Money
Přehlídka velkých čísel. Tak vypadají statistiky finančních prostředků přicházejících do investičních aktiv spojených s takzvaným udržitelným investováním. Až na 53 bilionů dolarů, třetinu veškerých finančních prostředků „pod správou“, by podle analýzy agentury Bloomberg mohly do poloviny této dekády vyrůst finanční produkty s přídomkem ESG.
Do udržitelné ekonomiky pumpují investoři desítky bilionů. A ještě přidají
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.