Slováci utrácejí víc než před pandemií. Služby ale zatím tratí

Květen byl prvním měsícem, kdy byly na Slovensku otevřeny všechny obchody. Slováci utráceli více než loni i než v květnu 2019.
Slováci po uvolnění koronavirových omezení utráceli letos v květnu v obchodech více než před rokem, tržby maloobchodu stouply také proti květnu 2019, tedy v porovnání s obdobím před vypuknutím epidemie nemoci covid-19. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Ubytovací i stravovací služby předkrizové úrovně ještě nedosáhly.
Tržby slovenského maloobchodu se v květnu stejně jako v dubnu zvýšily meziročně o 11,5 procenta a zároveň oproti květnu roku 2019 vzrostly o pět procent. Vyšší tržby než loni a před dvěma lety zaznamenali v květnu hypermarkety i podnikatelé v zásilkovém a internetovém prodeji. Výrazněji rostly také tržby za prodej aut, úrovně roku 2019 zatím ovšem nedosáhly.
Česká národní banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu. To povede k růstu hypoték, které však zdražují již delší dobu. Kolik v současnosti stojí hypotéka s fixací na pět let?
Největší banky v Česku zdražují hypotéky. Která ji má teď nejlevnější?
Money
Květen byl první celý měsíc, kdy po předchozí silné druhé vlně koronavirové nákazy na Slovensku mohly mít otevřeno všechny prodejny v zemi. S uvolňováním karanténních opatření začala Bratislava ve druhé polovině dubna.
Květnové tržby provozovatelů ubytovacích zařízení i restaurací v porovnání se stejným obdobím loňska, kdy země čelila první vlně koronavirové infekce, stouply dvouciferným tempem. Při srovnání s květnem 2019 tržby hoteliérů ale byly nižší o 70 procent, restaurace a pohostinská zařízení zaznamenaly zhruba pětinový výpadek tržeb.
Foto: Stanislav Šulc / Newstream
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.