Slovákům hrozí prudké zdražení plynu

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu, uvedl šéf ÚRSO Jozefa Holjenčík.
Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií. Slovensko od roku 2023 plošně dotuje ceny zemního plynu či tepla pro rodiny, které tak v plné míře nepocítily dopady dřívějšího zdražení energií na burzách. Nynější slovenská vláda zatím ale neoznámila, jak bude v této záležitosti postupovat v roce 2025.
Malé podniky budou platit méně
ÚRSO rozhodl, že ceny plynu pro domácnosti by v závislosti na jejich spotřebě měly v příštím roce stoupnout o 14,66 až 33,80 procenta. Připlatit by si měly například také domovy sociálních služeb, jež rovněž patří mezi odběratele, na které se vztahují regulované ceny plynu. Naopak, méně by za plyn podle rozhodnutí ÚRSO platily malé podniky.
Dodávky tepla slovenským rodinám by v souladu s dosavadními rozhodnutími ÚRSO měly zlevnit v průměru o 2,8 procenta. Mezi jednotlivými dodavateli se vývoj cen ale bude lišit výrazněji. Například ve východoslovenském městě Sečovce má teplo zdražit o dvě pětiny, ve Fiľakovu zase zlevnit o 19 procent. Podle Holjenčíka ceníky ovlivní náklady na vstupní suroviny při výrobě tepla.
Celkové ceny elektřiny pro rodiny se podle ÚRSO příliš nezmění. Už minulá vláda se dohodla s akcionáři největšího výrobce elektrické energie v zemi, společností Slovenské elektrárne, na dodávkách levného proudu.
Výraznějšímu zdražování energií pro domácnosti na Slovensku může podobně jako dříve zabránit vláda. Například na tento rok stát vyčlenil na kompenzace vysokých cen energií 1,25 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Formu a rozsah pomoci na příští rok v této záležitosti kabinet premiéra Roberta Fica zatím nezveřejnil. Podle ministerstva hospodářství kompenzační opatření by měla posoudit vláda. Bez dotací by ceny rodinám stouply kromě jiného z důvodu, že tržní ceny energií jsou nadále vyšší než v období, kdy Slovensko rozhodlo o plošných kompenzacích v této oblasti.
Domácnosti v příštím roce ušetří celkově za plyn i elektřinu běžně až osm tisíc korun, obecná inflace i díky tomu zůstane v blízkosti úrovně cenové stability. A to i přes dnes oznámený nárůst ceny regulované složky energií.
Lukáš Kovanda: Nižší ceny energií udrží inflaci na uzdě
Názory
Obchodní výměna mezi Ruskem a Českem je na bodu mrazu. Přesto český export roste, meziročně nyní o pět procent. České firmy našly kanály, kterými se dostat na nové trhy, mimo Evropskou unii, a vyžehlit tak ztrátu ruského trhu. „Otevřeli jsme novou kancelář v San Franciscu, Silicon Valley,“ říká Radomil Doležal, šéf státní agentury CzechTrade, která podporuje české exportéry. Jeho agentura nabízí českým firmám právní, technickou i legislativní podporu, aby snáze pronikaly na zahraniční trhy. Další vycházející hvězdou je podle něj Indie. Nové Silicon Valley se jmenuje Bengalure.
Rusko kleslo z devadesáti miliard korun na nulu, říká šéf CzechTrade Doležal
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.