Slovenská ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání hůř
Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti posledním třem měsícům loňského roku o dvě procenta. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,2 procenta vzrostl, a to po poklesu o 2,1 procenta ve čtvrtém loňském čtvrtletí. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Výsledky jsou mírně horší než květnový odhad, kdy statistici předpokládali mezičtvrtletní pokles hospodářství o 1,8 procenta a meziroční růst o 0,3 procenta.
Hlavní podíl na nepatrném tempu meziročního růstu HDP po loňském poklesu měla zahraniční poptávka, která se zvýšila o deset procent. V prvním letošním čtvrtletí v zemi vyvrcholila druhá silná vlna koronavirové nákazy, uvolňování karanténních omezení slovenské úřady zahájily ve druhé polovině dubna.
Loni slovenské hospodářství v souvislosti s koronavirovou krizí kleslo o 4,8 procenta. Šlo o první pokles ekonomiky Slovenska od globální finanční krize z roku 2009.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle mezinárodní metodiky v prvním čtvrtletí dosáhla 7,1 procenta. Podle statistiků se ale zásadně změnil výpočet dat, což znemožňuje srovnání s předchozím obdobím. Situace na slovenském trhu práce se zhoršila po loňském propuknutí epidemie covidu-19.
Průměrná měsíční mzda na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně o 3,5 procenta na 1124 eur (asi 28 600 korun). Výdělky zaměstnanců na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda v prvním kvartálu vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.
Slovenské ministerstvo financí v březnu zhoršilo výhled letošního růstu hospodářství země na 3,3 procenta z předchozího odhadu 4,3 procenta. Zdůvodnilo to dopady zmíněné druhé vlny koronavirové infekce.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.