Slovenská ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání hůř

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti posledním třem měsícům loňského roku o dvě procenta. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,2 procenta vzrostl, a to po poklesu o 2,1 procenta ve čtvrtém loňském čtvrtletí. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Výsledky jsou mírně horší než květnový odhad, kdy statistici předpokládali mezičtvrtletní pokles hospodářství o 1,8 procenta a meziroční růst o 0,3 procenta.
Hlavní podíl na nepatrném tempu meziročního růstu HDP po loňském poklesu měla zahraniční poptávka, která se zvýšila o deset procent. V prvním letošním čtvrtletí v zemi vyvrcholila druhá silná vlna koronavirové nákazy, uvolňování karanténních omezení slovenské úřady zahájily ve druhé polovině dubna.
Loni slovenské hospodářství v souvislosti s koronavirovou krizí kleslo o 4,8 procenta. Šlo o první pokles ekonomiky Slovenska od globální finanční krize z roku 2009.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle mezinárodní metodiky v prvním čtvrtletí dosáhla 7,1 procenta. Podle statistiků se ale zásadně změnil výpočet dat, což znemožňuje srovnání s předchozím obdobím. Situace na slovenském trhu práce se zhoršila po loňském propuknutí epidemie covidu-19.
Průměrná měsíční mzda na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně o 3,5 procenta na 1124 eur (asi 28 600 korun). Výdělky zaměstnanců na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda v prvním kvartálu vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.
Slovenské ministerstvo financí v březnu zhoršilo výhled letošního růstu hospodářství země na 3,3 procenta z předchozího odhadu 4,3 procenta. Zdůvodnilo to dopady zmíněné druhé vlny koronavirové infekce.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.