Smutná realita: Rozdíly mezi kraji dál přetrvávají. Nejlepší situace je v Praze

Rozdíly mezi kraji v Česku přetrvávají. Liší se ekonomická výkonnost, průměrné výdělky a důchody, doba dožití, dostupnost lékařů či využívání internetu. Nejlepší situace je dál v Praze a ve Středočeském kraji, k nejslabším patří Karlovarský či Ústecký kraj. Ukázalo to srovnání krajů za rok 2021, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle expertů regionální rozdíly a rozdělení na takzvané Česko A a Česko B potvrdily i výsledky prvního kola prezidentské volby.
HDP se nezvedl v Karlovarském kraji a na Vysočině
„V roce 2021 přetrvávaly mezi kraji rozdíly, které navazovaly na vývoj v předchozích letech... Ve většině regionů se zvýšil objem hrubého domácího produktu, ve všech rostly průměrné měsíční mzdy,“ uvedl ČSÚ.
Podle výsledků se situace výrazně liší v Praze. Za ní následují s větším s odstupem podle porovnávaných ukazatelů Středočeský, Jihomoravský či Královéhradecký kraj. Opačný konec žebříčku připadá dlouhodobě území Sudet.
Hrubý domácí produkt (HDP) se podle statistiků v roce 2021 meziročně nezvedl jen v Karlovarském kraji a na Vysočině. Nejvíc se naopak zvýšil v Moravskoslezském kraji, a to o 6,4 procenta. Následoval Královéhradecký kraj s přírůstkem 5,5 procenta. HDP na obyvatele činil v roce 2021 v Česku v průměru přes 571 tisíc korun. V hlavním městě je částka víc než 2,2krát vyšší. Naopak v Karlovarském kraji je suma na 60 procentech celostátního průměru a v Ústeckém na 70 procentech. Průměrný je Jihomoravský kraj. Kolem 90 procent se pohybují Plzeňský a Královéhradecký kraj.
Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer si dokáže představit ještě mírné posilování koruny. „Silná koruna v tuto chvíli funguje jako zdravý restriktivně makroekonomický kanál pro přehřátou českou ekonomiku,“ říká v rozhovoru pro Export.cz bankéř, který je nyní hlavním ekonomem Generali CEE Holding. Tvrzení o měnové krizi v Česku považuje za absurdní.
Silná koruna nyní české ekonomice pomáhá, říká bývalý guvernér ČNB Singer
Money
Průměrná mzda mezi hlavním městem a nejslabším Karlovarským krajem se předloni lišila o víc než 13 tisíc korun. Zatímco průměrný hrubý výdělek v Praze dosahoval 46 452 korun, v Karlovarském kraji to bylo 33 180 korun. Méně než 35 tisíc korun v průměru vydělávali pak i lidé v Jihočeském, Libereckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Ve Středočeském kraji předloni průměrná hrubá mzda činila 38 176 korun.
Výdělky se odrážejí i v důchodu. Průměrná starobní penze v metropoli v roce 2021 dosahovala 16 467 korun. V Karlovarském kraji starobní důchod v průměru činil 14 918 korun. Pod hranicí 15 300 korun průměrná částka byla v devíti krajích.
Lidé se nejvíce stěhují do Prahy
Obyvatel přibylo osmi krajům. Nejvíc to bylo ve Středočeském kraji a Praze. Nejvíc se naopak vylidňovaly kraje Moravskoslezský a Karlovarský. Rozdíly jsou i v délce života. Muži v Praze měli při narození naději žít o víc než čtyři roky déle než muži v Ústeckém, Karlovarském či Moravskoslezském kraji.
S rozmachem moderních platebních metod experti prorokovali soumrak hotovosti. Říkalo se, že bankovky z našeho života brzo vymizí. Je to ale už pár let a nic takového se v Česku nekoná. Období covidové pandemie s tím sice trochu zahýbalo, ale bankovky tu jsou pořád. Podle průzkumu Euronetu existují totiž vybrané skupiny lidí a obchodníků, kteří dávají hotovosti přednost. Kdo jsou Češi, kteří chtějí mít mince a bankovky po kapsách a placení kartou se brání?
Čtvrtina Čechů stále odmítá platby kartou. Kteří to jsou a proč
Money
Pražané měli před sebou 77 let, muži ze tří strukturálně znevýhodněných regionů necelých 73 let. Pražanky měly naději dožití přes 82 let, ženy z Karlovarského a Ústeckého kraje necelých 79 let a v Moravskoslezském kraji 80 let. Průměrná doba dožití žen v celé republice byla téměř 81 let a mužů skoro 75 let.
Na jednoho lékaře připadalo ve Středočeském kraji 301 obyvatel a v Ústeckém 267. V Olomouckém kraji to bylo 190 lidí na lékaře a na Vysočině 242. Nejnižší počty jsou v Praze a Jihomoravském kraji, kde jsou velké fakultní nemocnice. Internet v Praze používalo zhruba 87 procent domácností. V Ústeckém kraji to bylo 78 procent a v Olomouckém 79 procent. Internetové bankovnictví měly v metropoli skoro tři čtvrtiny osob nad 16 let. V Jihočeském kraji to byly zhruba tři pětiny.
Podle sociologů a komentátorů rozdělení společnosti podle ekonomické sily a situace krajů potvrzují většinou i výsledky prvního kola prezidentské volby i předchozích voleb. Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden řekl, že se vlády dlouhodobě snaží podmínky srovnávat a zlepšovat. Upravuje se legislativa, koná se milostivé léto pro dlužníky, chystá se posílení dluhového poradenství, připravují se změny ve vzdělávání či nové rekvalifikace. Do znevýhodněných regionů plynou dotace z EU. Podle Jurečky bude řešení vyžadovat „systematickou práci minimálně po dobu jedné generace“.
Výroba osobních aut loni meziročně stoupla o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Na tuzemský trh směřovalo 87 736 vozidel, tedy o 9,7 procenta méně než v předchozím roce. Více než 92 procent vyrobených automobilů zamířilo na zahraniční trhy. Export vozidel tak v meziročním srovnání naopak zaznamenal 12procentní růst. Sdělilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
V Česku se vyrobilo 1,2 milionu aut. Jen zlomek pro domácí trh
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.