Šok pro Američany. Ekonomika ve čtvrtletí zabrzdila, jak nikdo nečekal
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,1 procenta. Je to nečekaně prudké zpomalení z 2,6 procenta ve čtvrtém kvartálu, uvedlo ve svém rychlém odhadu americké ministerstvo obchodu. Analytici očekávali, že největší ekonomika světa zpomalí růst pouze na dvě procenta.
Za výrazným zpomalením růstu je zejména pokles investic do zásob. Americká ekonomika zpomaluje mimo jiné kvůli dopadům zvyšování úrokových sazeb a vysoké inflaci. Očekává se, že růst v nadcházejícím období ještě zvolní, uvedla CNBC.
Březnový otřes v bankovním sektoru sice položil jen pár regionálních bank v USA a Credit Suisse. Dlouhodobý dopad to však bude mít na celou ekonomiku. Banky totiž přestávají být ochotné poskytovat úvěry, což pocítí zejména malé a střední podniky a také začínající firmy, uvedli odborníci na Investiční snídani nazvané Alternativní financování aneb Jak přečkat zamrzlý trh. Pořádala ji investiční společnost EMUN, byznysový portál newstream.cz byl mediálním partnerem akce.Bankovní krize bude mít dlouhodobé dopady. Malé a střední firmy přicházejí o peníze
Money
Růst ekonomiky zpomalil i přesto, že se zvýšil cenový index výdajů na osobní spotřebu, který vzrostl o 4,2 procenta. Analytici čekali, že jeho růst bude činit 3,7 procenta. Americká centrální banka (Fed) index výdajů na osobní spotřebu pozorně sleduje při rozhodování o výši základní úrokové sazby.
Fed podle analytiků opět zvedne sazby
Fed podle analytiků navzdory zpomalení tempa růstu příští týden opět zvýší základní úrok o čtvrt procentního bodu. Od loňského března, kdy byl hlavní úrok blízko nuly, centrální banka sazby zvýšila už o 4,75 procentního bodu. Základní úrok je teď v pásmu 4,75 až 5,00 procenta.
Bankovní krize ve Spojených státech nekončí, tentokrát se nad propastí bankrotu ocitla First American Bank (FRB). Po pondělním prohlášení o odlivu vkladů klientů ve výši 100 miliard dolarů se její akcie po úterním obchodování propadly o polovinu. Oproti začátku února jde pak o propad o 94 procent. FRB je po březnové bankovní krizi nyní považována za nejzranitelnější regionální banku a to, co se s ní stane, by mohlo ovlivnit důvěru investorů v další regionální banky a finanční systém v širším měřítku, uvedl deník The New York Times.Nad propastí bankrotu. Akcie americké First Republic Bank se propadly o polovinu
Money
Míra inflace činila v USA v březnu pět procent, a byla tak nejníže téměř za dva roky. Sestoupila sice z červnového maxima devět procent, zůstává ale výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem Fedu..
Růst hospodářství zároveň nepříznivě zasáhly problémy v bankovním sektoru, které se pravděpodobně projeví v ekonomice. Očekává se, že tyto dva faktory – zvyšování sazeb a případná úvěrová krize – koncem tohoto roku přiblíží ekonomiku k recesi. Spotřebitelé ale zatím odolávají a očekává se, že využijí nadměrné úspory a kupní sílu k tomu, aby byl ekonomický pokles krátký a mělký. Růst podle odhadů podpoří i silný trh práce – míra nezaměstnanosti se v březnu znovu snížila a činila 3,5 procenta.
Malé banky ve Spojených státech zaznamenaly v týdnu do 15. března, ve kterém zkrachovala Silicon Valley Bank (SVB), rekordní pokles vkladů. Podle údajů zveřejněných centrální bankou USA (Fed) se vklady snížily o 119 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) na 5,46 bilionu dolarů. To byl více než dvojnásobek předchozího rekordního poklesu.Krach Silicon Valley Bank uškodil malým americkým bankám. Ty zaznamenaly rekordní pokles vkladů
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.