Soud pokutoval Credit Suisse za to, že umožnila pašerákům drog prát peníze
Švýcarský federální trestní soud shledal švýcarskou banku Credit Suisse a jejího bývalého zaměstnance vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků (téměř 50 milionů korun).
Verdikt soudu je výsledkem prvního švýcarského trestního procesu s některou z tamních velkých bank, informovala agentura Reuters.
Soud posuzoval, zda Credit Suisse a její bývalý zaměstnanec učinili dostatečné kroky k tomu, aby zabránili údajnému bulharskému gangu pašeráků kokainu prát v letech 2004 až 2008 prostřednictvím této banky peníze. Případ ve Švýcarsku patří k pozorně sledovaným a považuje se za test toho, zda švýcarští prokurátoři vůči domácím bankám zaujímají tvrdší postoj.
„Pro Švýcarsko to může být přelomový okamžik,” uvedl před vynesením soudního verdiktu odborník na praní špinavých peněz Mark Pieth z Univerzity v Basileji.
Credit Suisse uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Credit Suisse neustále testuje svůj mechanismus proti praní špinavých peněz a postupně jej posiluje v souladu s vývojem regulačních předpisů,” dodala banka.
Italské klany do Česka a na Slovensko "uklízejí" své členy prchající před justicí. Zároveň tu zakládají fiktivní společnosti, které pomáhají prát špinavé peníze pocházející z trestné činnosti, píše italská protimafiánská policie ve výroční zprávě za první pololetí loňského roku.Česko je rájem italských mafiánů. Perou tu špinavé peníze a schovávají se před justicí, píše tamní policie
Money
Londongrad či Moskva nad Temží, to jsou přezdívky, které si britská metropole vysloužila pro svou otevřenou náruč vůči ruskému kapitálu. Tomu je, zdá se, po třiceti letech konec. Londongrad padl, píše Bloomberg. Ač se z něj ale vypaří ruské bohatství, petrodolary odjinud tam stejně potečou proudem.Ruští oligarchové možná mají v Londýně utrum, jiní boháči tam ale přijdou
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.