Špatné vysvědčení pro Fialovu vládu. Německé investory Česko neláká, jdou raději na Balkán
Atraktivita Česka pro německé investory je nejnižší od roku 2011. Pokud by se znovu rozhodovali o umístění své investice, tak by si 17 procent z nich Česko nevybralo, vyplývá z konjunkturálního průzkumu, jehož výsledky představila Česko-německá obchodí a průmyslová komora (ČNOPK).
Firmy podle průzkumu hůř než v minulosti hodnotí výkonnost a kvalifikaci zaměstnanců, dlouhodobě označují za problém dostupnost kvalifikovaných pracovních sil.
Hodnocení Česka v průzkumu, kterého se účastní firmy z česko-německého prostoru převážně s německými vlastníky, se setrvale zhoršuje od roku 2020. Zatímco tehdy by si Česko znovu pro investici nevybralo osm procent firem, loni to bylo 12,5 procenta a letos 17 procent. Jako alternativu pro investici společnosti nejčastěji uvádějí Polsko, Bulharsko a Bosnu a Hercegovinu.
Asistent poslance SPD Jaroslava Foldyny Milutin Ilić spoluorganizoval v Praze únorovou konferenci, které se zúčastnili zástupci proruského zpravodajského portálu Voice of Europe, který je nově na českém sankčním seznamu. Foldyna i člen Pirátů. Jaká je česká stopa kolem proruského webu Voice of Europe?
Politika
V podmínkách pro podnikání investoři u Česka oceňují hlavně členství v Evropské unii, kvalitu telekomunikací, dostupnost lokálních dodavatelů či platební morálku. Mezi největší negativa řadí dostupnost pracovních sil, transparentnost při zadávání veřejných zakázek či efektivitu státní správy. V posledních letech se ale výrazně zhoršilo hodnocení výkonnosti a motivace zaměstnanců, které v minulosti patřilo mezi pět nejlépe hodnocených kritérií, nyní je na jedenáctém místě. Ještě výraznější je pokles u hodnocení kvalifikace zaměstnanců.
„S ohledem na rostoucí požadavky digitalizující se ekonomiky je tento trend obzvlášť problematický. Česká republika nemá téměř žádné suroviny. Pokud tedy chceme zůstat inovativní a konkurenceschopní, musíme vše vložit do našich lidských zdrojů a investovat do školení, dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace,“ řekl novinářům prezident ČNOPK Milan Šlachta. Podle něj je také důležité, aby se zaměstnanci mohli věnovat produktivní činnosti a nebyli zbytečně zatíženi administrativou.
Ústavní soud zamítl stížnost Nadace knížete z Lichtenštejna a vládnoucího knížete Hanse-Adama II. z Lichtenštejna v jednom z mnoha sporů o někdejší rodový majetek v Česku, který nyní náleží státu. Lichtenštejnové versus Česko. Ústavní soud zamítl jejich stížnost ohledně pozemků u Prahy
Zprávy z firem
Konjunkturální průzkum ČNOPK také ukázal na mírně optimističtější vyhlídky firem ve srovnání s předchozí rokem. Zlepšení situace českého hospodářství čeká 30 procent firem, loni to bylo 19 procent. Za riziko ale ČNOPK označuje očekávané snížení investičních výdajů, se kterým letos počítá 39 procent firem. „Zvlášť v době transformace by se spíš mělo investovat víc,“ podotkl Šlachta.
Za největší riziko pro nadcházejících 12 měsíců firmy označují poptávku po své produkci. Tři pětiny také mají obavy, že jejich podnikání v Česku negativně ovlivní geopolitická situace, jako je válka na Ukrajině, napětí na Blízkém východě či vývoj ve Spojených státech v souvislosti s opětovnou prezidentskou kandidaturou bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.