Špatné zprávy pro českou ekonomiku. ČNB zhoršila výhled jejího růstu

Česká národní banka (ČNB) zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza ČNB čekala růst 1,2 procenta. Odhad letošní inflace ČNB ponechala na 2,6 procenta. Novou makroekonomickou prognózu představil guvernér ČNB Aleš Michl.
Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni HDP klesl o 0,4 procenta. Prognóza ČNB předpokládá letos jen slabé hospodářské oživení, rychlejší růst čeká ekonomiku až v příštím roce. I tam ale centrální banka zhoršila výhled, když nyní předpokládá růst HDP o 2,4 procenta, zatímco v listopadu čekala 2,8 procenta.
Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil guvernér ČNB. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta, uvedl ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Pro snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady ČNB. Jeden člen navrhoval ještě razantnější pokles o 0,75 procentního bodu, řekl guvernér ČNB Aleš Michl.
ČNB zrychlila uvolňování měnové politiky. Úrokovou sazbu snížila o půl procenta
Money
Inflační tlaky v ekonomice odeznívají, řekl Michl. V lednu by podle předpokladu ČNB měla meziroční inflace klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta. Do konce roku potom inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma centrální banky, tedy mezi dvěma a třemi procenty.
Letošní průměrná inflace by se měla snížit na 2,6 procenta z loňských 10,7 procenta. Jádrová inflace, jež zahrnuje komodity, co nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům, bude letos zvýšená, za rok bude její průměrná hodnota 2,9 procenta. Na příští rok ČNB mírně zlepšila svůj listopadový odhad, když za celý rok očekává růst spotřebitelských cen na svém dvouprocentním cíli, v listopadu předpokládala inflaci 2,1 procenta.
Česká národní banka podruhé snížila sazby, takže úroky na spořicích účtech budou obecně klesat. Přesto tuzemská Trinity Bank spořicí sazby zvýšila, a to na svých historicky rekordních 6,30 procenta.
Trinity Bank zvyšuje sazbu na svém spořicím účtu na 6,30 procenta
Money
ČNB v nové prognóze nezměnila odhad letošního průměrného kurzu koruny k euru, očekává ho na úrovni 24,60 koruny za euro. Vývoj kurzu podle Michla nehrál roli ani při dnešním rozhodování o nastavení sazeb. Po oznámení rozhodnutí koruna oslabila o více než 0,5 procenta, a překonala tak hranici 25,10 koruny za euro. V příštím roce očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 koruny za euro.
Prognóza centrální banky je k vývoji ekonomiky pesimističtější než lednová predikce ministerstva financí. Ministerstvo očekává růst HDP 1,2 procenta. Ve výhledu inflace je naopak centrální banka optimističtější, když ministerstvo financí očekává průměrný letošní růst spotřebitelských cen 3,1 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.