Spěch před zavedením cenového stropu? Innogy i ČEZ opět zdražují ceníky pro nové klienty
Někteří dodavatelé energií opět zdražili ceníky pro nové zákazníky. Nové ceny jsou přitom nad vládou schváleným cenovým stropem platným od ledna 2023, zákazníci by je tak platili pouze do konce letošního roku. Od listopadu se navíc má zastropování cen promítat do výše záloh. Mezi firmami, které zdražily ceníky pro nové zákazníky, je třeba innogy nebo ČEZ.
Společnost innogy zdražila ceník u elektřiny s cenou fixovanou na 15 měsíců od 14. října. Jde přitom o jediný produkt, který innogy novým zákazníkům u elektřiny nabízí. Nová cena činí 14 779 korun bez DPH za jednu megawatthodinu (MWh), tedy o 3000 korun vyšší než cena původní. Naposledy předtím innogy tento ceník zdražovalo od 16. září.
Firmy cenový strop zohlední
„Tento ceník se netýká našich stávajících zákazníků. Je to pouze pro nově příchozí zákazníky – kteří například ztratili svého dodavatele, nedobrovolně se ocitli na spotových cenách – a odpovídá aktuálnímu nacenění a aktuálním nákupům elektřiny na evropských velkoobchodních trzích. I pro tyto případné zákazníky však bude plně zohledněný cenový strop stanovený vládou," řekl mluvčí innogy Martin Chalupský.
Žiju na spotu, bez fixace. Mladická nerozvážnost, která se nyní hrubě nevyplácí. Z člověka se stává štvanec. Před rokem byly zálohy za plyn 1500 korun měsíčně. Na jaře se zvedly na dva a půl tisíce. V červenci na čtyři a půl tisíce, nyní na osm a půl tisíce. Měsíčně.Dalibor Martínek: Život na spotu? To je štvanice dodavatelů, kteří sami běží o život
Názory
Ceník s nefixovanou cenou elektřiny pro nově příchozí zákazníky zdražila také společnost ČEZ, který má ale cenu za jednu megawatthodinu levnější, a to 9931 korun bez DPH, ceník je platný od 11. října. Také ČEZ upozorňuje již přímo v ceníku, že od začátku roku 2023 platí zastropované ceny, tedy 6000 korun za jednu MWh elektřiny a 3000 korun za jednu MWh plynu.
Vliv na zálohy
ČEZ začíná zároveň postupně promítat budoucí zastropování cen energií do záloh. Už od listopadu tak budou zákazníkům postupně nastavovány zálohy tak, aby mělo zastropování cen energií podle firmy co největší efekt a klienti neměli zálohy zbytečně vysoké. V první vlně jde o ty zákazníky, kteří mají v současnosti vyšší ceníky, než je strop. K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré, aby si tito zákazníci udělali takzvaný samoodečet, a to do 21. října 2022. Tyto zákazníky informuje ČEZ Prodej prostřednictvím SMS zpráv.
Evropská komise připravuje sadu opatření na snížení cen plynu včetně "dynamického" stropu pro obchodování v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF). Tento mechanismus by byl k dispozici do té doby, než se spustí nový cenový index pro obchodování se zkapalněným zemním plynem, což by mohlo být na jaře příštího roku. Vyplývá to z předběžného plánu unijní exekutivy.Brusel chystá dočasné omezení ceny plynu na hlavním obchodním uzlu
Politika
„Opsat stav elektroměru, přihlásit se, zapsat a odeslat samoodečet zvládnou zákazníci zadat v on-line aplikaci Můj ČEZ během pár minut. Aktuální data z měřičů přitom ČEZ Prodej významně pomohou k co nejpřesnějšímu nastavení záloh," uvedla firma v tiskové zprávě.
Vláda kvůli boji s vysokými cenami energií schválila řadu opatření. Kromě stanovení maximálních cen energií jde například o příspěvek v rámci takzvaného úsporného tarifu, který pro letošní rok činí 2000 nebo 3500 korun podle spotřeby. Vláda také od letošního října do konce příštího roku pro domácnosti i firmy odpustila placení poplatku za podporované zdroje energie, který činí 599 korun z každé megawatthodiny elektřiny.
Dodavatelé energií se na svých infolinkách či v zákaznických centrech potýkají s náporem požadavků zákazníků, které souvisejí především se zavedením takzvaného úsporného tarifu. Část dotazů míří také na schválené stanovení maximálních cen energií, vyplývá z vyjádření dodavatelů. Meziročně činí nárůst požadavků řádově až desítky procent.Lidé bombardují call centra ČEZ i PRE. Ptají se na úsporný tarif a ceny elektřiny
Money
Britové se připravují na tuhou zimu. Ve velkém kupují přikrývky a teplé oblečení. A před zábavní elektronikou dávají přednost energeticky úsporným domácím spotřebičům.Britové se bojí zimy. Místo nových iPhonů v panice skupují svetry a deky
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.