Spojené státy se otevírají očkovaným turistům. Přímý let z Prahy chybí
Po téměř dvaceti měsících mohou ode dneška do Spojených států bez speciálního povolení vycestovat občané 33 převážně evropských států.
Aerolinky se připravují na nápor cestujících. Zároveň ale doufají, že uživení leteckého provozu nad severním Atlantikem pomůže vylepši jejich pandemií rozcupované hospodářské výsledky. Objevují se také varování, že cestující čekají hodinové fronty při ověřování jejich dokumentů.
Ustojí nápor cestujících?
Minulý týden varoval generální ředitel Delta Airlines Ed Bastian, že cestující by se měli v první fázi otevření amerických hranic připravit na dlouhé fronty. „Ze začátku to nebude pěkné,“ uvedl Bastian na akci pořádané americkou asociací cestovního ruchu. „Čeká nás prudký nárůst poptávky, bohužel se dlouhým frontám nevyhneme, ale zvládneme to,“ dodal.
Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) hovoří až o osmihodinových frontách. Toto číslo vychází z navrácení počtu cestujících na předcovidovou úroveň. Zároveň se zvýšil čas potřebný na odbavení jednoho cestujícího z jedné až dvou minut na 16 minut a více.
Režisér Steven Spielberg prodal svou jachtu, za níž požadoval 158 milionů dolarů. Jeff Bezos si objednal novou loď u prestižního nizozemského výrobce Oceanco. Její cena by se měla vyšplhat na půl miliardy dolarů.Levné peníze jsou znát. Ceny superjachet jdou do závratných výšin
Leaders
Záchranné lano aerolinkám
Destinace na druhé straně Atlantiku patří historicky k těm nejlukrativnějším pro strádající evropské aerolinky. Pro řadu z nich tvoří severoamerický trh až polovinu tržeb. To je příklad Lufthansy, pro Air France je to pak 40 procent. Evropské aerolinky jsou v nevýhodě. Na příjmech z transatlantických letů jsou mnohem závislejší než jejich američtí konkurenti. Ti mají robustní vnitrostátní trh, o který se mohou opřít v časech nepřejících mezinárodnímu cestování.
V posledních týdnech zaznamenaly aerolinky skokový nárůst rezervací cest do Spojených států. Společnost Kiwi.com uvedla, že oproti září v posledních týdnech zaznamenala nárůst poptávky po amerických destinacích o 76 procent.
Před koronavirovou krizí patřil letecký koridor mezi Spojenými státy a Evropou k nejvýnosnějším územím světového letectví. Jen British Airways ročně na lince mezi New Yorkem a Londýnem utržily miliardu dolarů (téměř 22 miliard korun).
Tak rušno jako v posledních dvou dnech u akcií farmaceutických firem již dlouho nebylo. Tržní kapitalizace Moderny se za poslední dva dny zřítila o třetinu, naopak Pfizer jde nahoru i kvůli výsledkům testů nových léků na covid-19.Moderna má problémy se zásobami vakcíny. Akcie padají
Zprávy z firem
Ačkoliv z Prahy momentálně nelátá žádný přímý spoj do Spojených států, společnosti Delta a United nicméně oznámily obnovení přímých letů do New Yorku na léto 2022, je obnovení provozu na transatlantických linkách znát i na výšení frekvenci letů z Prahy. Třeba British Airways, které ještě před měsícem provozovaly mezi Prahou a londýnským Heathrow čtyři spoje týdně, nyní počítací s minimálně dvěma lety denně. Frekvence letů do Frankfurtu a Mnichova zvýšila také německá Lufthansa.
Evropané jsou a byli vítáni
Ačkoliv se často mluvilo o zákazu cest Evropanů do Spojených států, omezení bylo nastaveno trochu jinak. Zakázané byly cesty ze 33 zemí bez ohledu na pas či občanství cestujících. Výjimku měli pouze občasné a rezidenti Spojených států cestující z těchto států. Takže Evropan do Spojených států mohl přicestovat mohl. Pouze ale v případě, že pokud minimálně dva týdny před příjezdem do USA strávil mimo zakázané země. Třeba v Mexiku. Tato vynucená dvoutýdenní dovolená na mexické pláži nyní odpadne.
Letos mělo vzlétnout letadlo, které by ověřilo, že konstruktéři už brzy budou mít nástupce Concordu. Poletí však až za tři roky. Přesto se snad konečně zase přibližujeme dálkovým letům tak rychlým, že se při nich tělo nestačí rozbolet z dlouhého sezení. Letadlem z NY do Londýna za tři hodiny. Hledá se nový Concorde, ale jde to těžko
Money
Podmínkou vstupu je dokončené očkování proti covid-19 a negativní PCR test ne starší 72 hodin. „Je v zájmu Spojených státu skončit se selektivními restrikcemi na základě zemí, které byly v předchozím období během pandemie covid-19 použity, a přijmout strategii založenou primárně na očkování tak, aby mohlo dojít k opětovnému nastartování mezinárodní letecké přepravy do Spojených států,“ píše se v prezidentské proklamaci.
Spojené státy patřily v otevírání hranic k těm pomalejším zemím. Navíc přistupují jinak i ke kontrole provedeného očkování přijíždějících turistů. Zatímco většina zemí, které otevřeli své hranice pro očkované cestující, vyvinula nějaké digitální řešení pro online nahrání potřebných certifikátů, Spojené státy nechávají kontrolu na aerolinkách. Možná to souvisí se skutečností, že v USA neexistuje federální databáze provedených očkování. Jediným důkazem uskutečněného očkování je papírová kartička.
Společnost Merck může přinést zásadní zlom v pandemii. Velká Británie jako první země na světě schválila její lék proti COVID-19. Akcie ještě před otevřením trhů značně posílily. Naopak hodnota Moderny prodávající vakcínu se zřítila téměř o 15 procent a ztráty v průběhu dne ještě prohloubila.Britové schválili první lék na covid. Akcie výrobce letí vzhůru
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.