Springsteen, Dylan, Simon či Young. Rok, kdy rockové hvězdy prodaly svou tvorbu
Jeden z nejvíce oceňovaných rockových písničkářů Bruce Springsteen prodal katalog svých písní hudebnímu vydavatelství Sony Music. Oznámila to vydavatelská společnost. Cena činí odhadem půl miliardy dolarů (asi 11,1 miliardy korun), firma ji nekomentovala. Dvacetinásobný držitel Grammy se ke konci roku po Bobu Dylanovi, Neilu Youngovi, Paulu Simonovi či Tině Turner stal další z hudebních ikon, která k prodeji práv na své celoživotní dílo přistoupila. Důvod je podle analytiků prostý – daně.
Dohoda se Sony Music se vztahuje na celou Springsteenovu nahranou hudbu a skládání písní, včetně hitů Born to Run, Born In The USA, Dancing in the Dark, Glory Days, The River, Hungry Heart a dalších. Součástí kontraktu je zhruba 300 písní, 20 studiových alb a další materiály.
Ikonický hotel a kasino Mirage v americkém megacentru zábavy a hazardu Las Vegas mění majitele. Od MGM Resort jej za 1,08 miliardy dolarů (asi 24,3 miliardy korun) v hotovosti kupuje celosvětová síť hudebních restaurací Hard Rock International. Vedle hotelu, který byl v době svého otevření v roce 1989 s 3044 pokoji největší na světě a na zlatou barvu jeho oken byl použit i skutečný zlatý prach, nový majitel plánuje postavit hotel ve tvaru kytary.Síť Hard Rock kupuje za miliardu dolarů ikonický hotel Mirage v Las Vegas
Money
Springsteenova nahrávací kariéra u Columbia Records, která je součástí Sony Music, trvá téměř 50 let počínaje podpisem smlouvy v roce 1972 a debutovým albem Greetings from Asbury Park, N.J. vydaným o rok později.
„Jsem umělec, který může skutečně říci, že když jsem v roce 1972 podepsal smlouvu s Columbia Records, přišel jsem na správné místo,“ prohlásil Springsteen, který mimo jiné obdržel i filmového Oscara za titulní píseň k filmu Streets of Philadelphia a dva filmové Zlaté glóby.
„Během posledních 50 let se ke v Sony Music chovali s největší úctou jako k umělci i jako k člověku. Jsem nadšený, že o můj odkaz bude i nadále pečovat společnost a lidé, které znám a kterým věřím,“ dodal muzikant, který mimo jiné nadchl i tuzemské publikum na více než tříhodinovém koncertě v tehdejší Synotip Areně v pražských Vršovicích.
Pořadatel jednoho z největších tuzemských festivalů Hip Hop Kemp v Hradci Králové, společnost Festivalpark Production, neustál tlak proticovidových opatření, a požádal soud o zahájení insolvenčního řízení s návrhem na prohlášení konkurzu. Důvodem je, že není schopen splácet své závazky, které věřitelé firmy vymáhali i exekučně. Festival, který v posledních letech pravidelně navštěvovalo přes 20 tisíc lidí a CNN jej před deseti lety zařadila do Top 50 letních festivalů po celém světě, se letos a loni kvůli pandemii nekonal.Pořadatel uznávaného Hip Hop Kempu žádá o konkurz. Neustál covid
Money
Obří transakce je zřejmě největším obchodem týkajícím se práv na tvorbu jednoho rockového umělce. Překonala tak podle všeho i smlouvu mezi Bobem Dylanem a Universal Music, díky které nositelel Nobelovy ceny za literaturu obdržel zhruba před rokem 400 milionů dolarů.
„Hudební společnosti začaly ve velkém nakupovat celoživotní díla známých umělců. Může za tím být plán americké vlády na zvýšení daní. Tomu se včasnými prodeji svých děl zřejmě chtěli vyhnout Bruce Springsteen, Bob Dylan, David Crosby, Neil Young, Paul Simon či Stevie Nicks. Svá díla prodávaly i kapely The Killers a Imagine Dragons,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Plán na zvýšení daní mimo jiné přiměl i nejbohatšího muže planety a spolumajitele Tesly Elona Muska přesunout své sídlo a aktivity z Kalifornie do Texasu.
Na světovém promotérském trhu se završila obří fúze. Největší koncertní pořadatelská společnost na světě působící i v České republice Live Nation po dlouhém jednání dokončila nákup většinového, 51procentního podílu v konkurenční společnosti OCESA Entretenimiento. Firma je jedním z lídrů latinskoamerického trhu a na světovém žebříčku zaujímá třetí místo. Live Nation za kontrolní podíl zaplatí 416 milionů dolarů (asi 9,4 miliardy korun).Největší světový pořadatel koncertů Live Nation koupí rivala za 416 milionů dolarů
Money
Pozadu letos nezůstalo ani vydavatelství BMG, které získalo katalogy Tiny Turner, Micka Fleetwooda a před nedávnem za zhruba 90 až 150 milionů dolarů i metalových Mötley Crüe. „V posledních měsících jsme svědky toho, že se mnoho významných umělců rozhodlo pro prodeje svých děl. Díky tomu získají vysoké jednorázové platby místo vybírání pravidelných honorářů. Někteří umělci tak zřejmě chtějí řešit výpadky příjmů, se kterými se potýkají kvůli pandemii koronaviru,“ míní Křeček.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.