Turisty oblíbená Srí Lanka je na pokraji bankrotu, v hlavním městě vládne chaos

Zadlužená ekonomika, nedostatek státních peněz, potravin, pohonných hmot či elektřina způsobila, že turisty obdivovaná Srí Lanka se ocitla na okraji státního bankrotu a její ekonomika se podle premiéra Ranila Vikremesingheho zhroutila. Jednou z mála nadějí na záchranu jsou jednání se sousední velmocí Indií, která již ostrovní zemi poskytla pomoc ve formě úvěru čtyři miliardy dolarů. Neštěstí, které zachvátilo 23 milionů obyvatel tohoto ostrovního státu, hrozí, že zamete s dalšími stovkami milionů v pěti dalších zemích, napsala agentura Bloomberg.
Zatímco USA, Velká Británie a další bohaté země teskní nad vyhlídkou stagflace a rizikem recese, lidé v některých rozvíjejících se zemích čelí nebezpečnějším otázkám, jak najít lék, aby vůbec zůstali naživu. Hrozí, že finanční krize, která zachvátila 23 milionů obyvatel Srí Lanky, se rozšíří po celém rozvojovém světě a strhne další stovky milionů, uvedl Bloomberg.
V hlavní městě Kolombu vypukl chaos a demonstranti rozzlobení vysokou 40procentní inflací a celodenním čekáním na palivo a plyn na vaření požadují sesazení prezidenta Gotabayi Rajapaksy. Pro širší svět je rizikem, že se finanční krize Srí Lanky rozšíří do dalších rozvojových zemí, které rovněž čelí vysokým úrovním dluhu, rostoucím úrokovým sazbám a oslabování měn.
Postpandemické oživení přineslo dramatický nárůst cen po celém světě. MMF nyní předpovídá, že spotřebitelské ceny letos v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách vyskočí o 8,7 procenta a ve vyspělých ekonomikách o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984.
Hrozí vlna státních bankrotů, varují šéfové MMF a Světové banky. Na vině jsou vysoké úrokové sazby
Leaders
Ziad Daoud, hlavní ekonom Bloombergu pro rozvíjející se trhy, vidí pět zemí, které jsou nejvíce ohroženy následováním Srí Lanky: Tunisko, Salvador, Ghana, Etiopie a Pákistán. „Věřitelé Srí Lanky přijdou o polovinu své investice, ale není jasné, jak bude ostrovní stát nakládat se svými dluhy vůči Číně. V minulosti Čína nebyla ochotna připojit se k mnohostranným dohodám o odepsání dluhu,“ uvedl Daoud.
Nejvyšší vedení Srí Lanky ve čtvrtek jednalo s indickou delegací, zatímco ostrovní stát zoufale usiluje o zajištění další pomoci, a to uprostřed nedostatku finančních prostředků na zaplacení nezbytných věcí, jako jsou potraviny, palivo a léky. Jednání přichází poté, co srílanský premiér Ranil Vikremesinghe varoval před úplným kolapsem a řekl, že jihoasijský národ vidí známky možného pádu na úplné dno, napsala agentura Bloomberg.
Země se se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. Vedle nedostatku pohonných hmot, potravin, léků a dalšího základního zboží ostrovní stát sužují i dlouhodobé výpadky elektřiny.
Nejen Rusko. Bankrot hrozí také Srí Lance, oblíbené destinaci českých turistů
Money
„Diskutovali jsme o ekonomické situaci Srí Lanky a zdůraznili pokračující podporu a pomoc Indie," uvedla indická vysoká komise na tweetu.
[[Twitter status: https://twitter.com/RW_UNP/status/1539939709560197120?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1539939709560197120%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bloomberg.com%2Fnews%2Farticles%2F2022-06-23%2Findia-assessing-sri-lanka-crisis-level-amid-500m-aid-request]]
Delegace vedená indickým ministrem zahraničí Vinayem Kwatrou posoudila krátkodobé a dlouhodobé požadavky na financování v době, kdy Srí Lanka jedná o pomoci s Mezinárodním měnovým fondem. Stát potřebuje v příštích šesti měsících pomoc od MMF a spřátelených zemí ve výši zhruba šesti miliard dolarů. „Srí Lanka si od Indie vzala úvěr v hodnotě čtyř miliard dolarů, ale nebudeme schopni nadále pomáhat ve stejném tempu,“ řekl Vikremesinghe ve středu parlamentu.
Ekonomická aktivita se na ostrovním státě téměř zastavila, protože není schopen nakupovat palivo, a to ani za hotovost, kvůli velkým dluhům své ropné společnosti. Podle srílanského ministra energetiky také oslovila několik společností a zemí, včetně Ruska, ohledně dodávek paliva.
Rusko odeslalo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatilo je v rublech. „Tím považujeme své závazky vůči věřitelům za splněné,“ uvedlo ruské ministerstvo financí, které má platby úroků z dluhopisů na starosti. Bankrotu se země nevyhne, komentuje ekonom Lukáš Kovanda. Nastane o nedělní půlnoci, dodává.
Rusko splácí dolarové dluhopisy v rublech. Bankrotu už se nevyhne, míní ekonom
Money
„V současné době dluží Ceylon Petroleum Corporation 700 milionů dolarů (16 miliard korun), a proto nám žádná země ani společnost na světě není ochotná poskytnout palivo," řekl premiér již dříve zákonodárcům.
Srí Lanku závislou na turistice postihly více než jiné země dopady pandemie COVID-19 a rostoucí ceny energií. Inflace v květnu stoupla na 39,1 procenta, ale ceny potravin narostly dokonce meziročně o 57,4 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.