Stát chce zdanit prodej firem. Motivace prodat ještě před koncem tohoto roku oživí trh akvizic

Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí 2023 klesl v ČR i ve světě. V Česku se uskutečnilo 63 obchodů, před rokem to bylo 85 transakcí. Ve světě klesl objem transakcí meziročně o 38 procent na 1,208 bilionu dolarů (26,661 bilionu korun), vyplývá z analýzy poradenské společnosti PwC.
„V ČR bylo v pololetí 63 obchodů, počítáme-li ty, kdy se v Česku nachází kupovaná společnost. Během loňska ještě dozníval efekt nahromaděných transakcí z období pandemie. Dalšími faktory meziročního poklesu jsou vysoké úrokové sazby a výhled naznačující, že k jejich výraznějšímu poklesu v blízké budoucnosti nedojde. Přetrvávají rovněž obavy z vývoje ekonomiky a nejistoty spojené s konfliktem na Ukrajině,“ uvedl ředitel fúzí a akvizic PwC Jan Hadrava.
Započaté druhé pololetí by mohlo být podle firmy co do počtu transakcí lepší. „Řada investorů v době pandemie shromáždila velké množství hotovosti, kterou teprve nyní začíná postupně investovat. Vidíme řadu rozjednaných obchodů, které by měly ve druhé polovině roku trh postupně oživit. Motivaci prodat rychle mohou mít také čeští majitelé, na který by mohlo dopadnout avizované zdanění prodeje podílů v rámci takzvaného konsolidačního balíčku, který aktuálně projednává Poslanecká sněmovna," řekl Hadrava.
M&A trh čeká oživení
Na vzestupu jsou podle něj především transakce související s takzvaným ESG, jako je obnovitelná energetika. Mezi největšími tuzemskými obchody jsou i solární a větrné farmy. „Válka na Ukrajině také změnila přístup k některým sektorům, investoři se už ani zdaleka nedistancují od obranného průmyslu,“ dodal.
Oživení ve druhém pololetí by mělo nastat i ve světě. „Současné makroekonomické podmínky budou trh i nadále ovlivňovat, ale stabilnější sazby usnadní investorům uzavírání transakcí. Trh fúzí a akvizic je určitě silnější než v nedávné minulosti, umožní firmám znovu nastartovat jejich byznys, posílit růst a přinášet dlouhodobě udržitelné zisky,“ doplnil vedoucí partner v PwC Miroslav Bratrych. Trh ve světě podle něj nyní táhnou především kupující, zatímco v posledních letech hrála prim spíše nabídka prodávajících.
Nejatraktivnějšími sektory jsou podle firmy pro investory v letošním roce technologie, média a telekomunikace, které společně tvoří zhruba 26 procent všech transakcí. Velkým lákadlem jsou i investice do energetického sektoru, kde stále podstatnější roli hraje podpora nulových emisí a nízkoenergetické ekonomiky.
Český hotelový trh je roztříštěný a do budoucna se určitě nevyhne konsolidaci. Potenciál ale rozhodně má, zatím se však vzpamatovává z propadů za období covidu a hledá cesty, jak zlepšit cenovou politiku a přilákat do Česka i více turistů z dalekých destinací. Do budoucna se rýsuje také spolupráce hotelů s developery, přinejmenším se sítí Orea Hotels and Resorts, jak zaznělo v rozhovoru pro newstream.cz se šéfem této největší hotelové sítě v Česku Gorjanem Lazarovem.
Šéf největší české hotelové sítě sní o expanzi do zahraničí a plánuje i franšízy
Zprávy z firem
Čínské firmy od začátku letošního roku investovaly do fúzí a akvizic ve Spojených státech 221 milionů dolarů (4,9 miliardy korun), což je nejméně od roku 2006. S odvoláním na údaje společnosti Dealogic o tom informuje britský ekonomický list Financial Times.
Čínské firmy se odvrací od USA. Počet fúzí a akvizic je nejnižší za téměř 20 let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.