Stát prodlouží daňový benefit pro soukromé dárce

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR potvrdila možnost, aby si fyzické i právnické osoby podporující veřejně prospěšné účely mohly snížit svůj daňový základ o hodnotu darů až do výše 30 procent. Poslanecká sněmovna prodloužila tento dočasně platný daňový benefit pro dárce na další tři roky.
„Návrh musí sice projít ještě Senátem a podpisem prezidenta a vstoupí v účinnost pravděpodobně až v novém roce, daňovou výhodu lze ale využít zpětně za zdaňovací období roku 2024. Dárcům proto zbývá několik posledních dnů, aby případně navýšili svoje dary vybraným organizacím. To se týká i lidí, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru a doloží potvrzení o daru své mzdové účetní,“ říká Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, která dlouhodobě usiluje o účelnou podporu soukromého dárcovství v ČR. Jeho rozvoj podle Šedivého prospívá státu i nevládnímu sektoru, protože přispívá k jeho stabilitě a nezávislosti na veřejném financování.
Pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara je součástí zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (jeden ze souboru zákonů označovaných jako Lex Ukrajina). Už od kovidových let poslanci ODS předkládají návrhy na možnost snížení daňového základu až do výše 30 procent. Zákon jinak počítá s hranicí 15 procent u fyzických osob a 10 procent u právnických osob.
„Oceňujeme dlouhodobě konstruktivní a věcnou debatu s ministerstvem financí a ministrem Zbyňkem Stanjurou, bez jehož podpory by se tento krok nepodařilo prosadit,“ doplňuje Marek Šedivý a zdůrazňuje, že opatření motivující dárce nachází průřezovou podporu vládních i opozičních poslanců. Podle něj bude třeba dopady daňové podpory soukromých dárců do budoucna vyhodnotit a pokračovat v debatě, jak její parametry nastavit natrvalo.
Zájemci mají poslední zhruba dva týdny na přihlášení do systému paušální daně, mohou ušetřit třeba i 80 tisíc korun ročně. Komu se režim paušální daně vyplatí?
Na přihlášení do systému paušální daně zbývá 14 dní. Komu se vyplatí?
Money
Drobní živnostníci budou výrazným zvýšením odvodů v příštím roce pykat za to, že se předtím výrazně snížily daně zaměstnancům. Dává to smysl?
Lukáš Kovanda: Vláda oživuje veřejné finance z kapes živnostníků
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.