EU zpřísňuje pravidla pro Apple a spol., chce podpořit menší firmy
Státy Evropské unie se shodly na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem jako jsou Apple či Google a zefektivnit odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Ministři unijních zemí schválili společný přístup k normám o digitálních trzích a službách, o jejichž konečné podobě tak mohou státy začít vyjednávat s europoslanci. Do finální podoby by měla pravidla dospět v prvním pololetí příštího roku.
Evropský blok chce pravidly navrženými před rokem reagovat na fakt, že provoz internetu se od přijetí zatím poslední regulace asi před dvaceti lety zásadně změnil. První norma má unijním státům pomoci vyrovnat se s dominantním vlivem velkých společností, jako je Facebook, Google, Amazon či Apple. Ty podle Evropské komise mnohdy záměrně ztěžují konkurenci menším firmám. Cílem té druhé je především zvýšit odpovědnost všech internetových platforem za zveřejňovaný obsah.
Herní vývojáři si nejspíše definitivně budou moci oddechnout od povinnosti používat platební systém Applu v jeho App Store a s ním související až 30procentní transakční poplatky. Tvůrce kultovní hry Fortnite, společnost Epic Games, se totiž kvůli praktikám Applu obrátila na americký soud – a uspěla. A nejde o málo, ale o příjmy Applu odhadem v řádu miliard dolarů. Epic Games ze stejné příčiny podal letos na jaře na Apple antimonopolní stížnost k Evropské komisi. Apple prohrál soud, App Store se musí otevřít vývojářům
Money
„Dnes jsme dosáhli významného milníku při tvorbě otevřenějšího a konkurenčnějšího digitálního trhu,“ komentoval shodu členských zemí slovinský ministr hospodářského rozvoje a technologií Zdravko Počivalšek, jehož země v současnosti EU předsedá.
[[Twitter status: https://twitter.com/EU2021SI/status/1463813817486520320]]
Jako takzvané gatekeepery, tedy společnosti významně ovlivňující provoz internetu, označuje návrh členských států firmy s tržní kapitalizací přes 65 miliard eur (1,65 bilionu korun), které podnikají alespoň ve třech unijních zemích. Europoslanci přitom počítají s částkou 80 miliard eur.
Na tyto největší hráče se budou vztahovat nové povinnosti, mimo jiné větší sdílení informací s malými firmami odkázanými na služby těch největších. Přísnější bude také dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.
Společnost Microsoft sesadila firmu Apple z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace. Příčinou je pokles akcií Applu v reakci na výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Microsoft naopak od zveřejnění výsledků hospodaření posiluje.Apple přišel o světový trůn, nejhodnotnější firmou je Microsoft
Zprávy z firem
Vyjednávání mezi státy a parlamentem by mělo začít v příštích týdnech. Konečné schválení pravidel stanovil francouzský prezident Emmanuel Macron jako jeden z cílů půlročního francouzského předsednictví EU, které začíná v lednu.
Počínání Big Tech firem je trnem v oku evropským státům již delší dobu. Tento týden například italský antimonopolní úřad vyměřil společnostem Amazon a Apple pokuty v celkové hodnotě přes 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun). Důvodem je údajné porušení pravidel hospodářské soutěže. Firmy se hodlají proti rozhodnutí úřadu odvolat.
Minulý týden také skupina několika amerických států vedená Texasem předložila upravenou žalobu na americkou internetovou společnost Google. Viní podnik, že využívá nátlakové praktiky a porušuje antimonopolní zákony, aby upevnil své dominantní postavení v oblasti digitální reklamy.
Netflix koupil malé studio vizuálních efektů Scanline VFX, které se mimo jiné podílelo na nyní již čtyřech řadách divácky úspěšného seriálu Stranger Things. Streamovací služba mohutně v posledních letech investuje do vlastní a často pozoruhodné produkce s cílem posílit svou pozici na výsostně konkurenčním filmovém trhu. Cena transakce nebyla zveřejněna.Netflix opět investuje do výroby, koupil trikové studio Scanline
Zprávy z firem
O víkendu se začne prodávat série českých NFT, která připomíná veleúspěšné CryptoPunks nebo Bored Apes Yacht Club, jejichž jednotlivé položky se prodávají za statisíce až miliony dolarů.CryptoPunks se prodávají za miliony dolarů. Nyní vznikají CzechPunks
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.