EU dá Česku padesát miliard na obnovu po povodních

Státy střední Evropy zasažené povodněmi budou moci využít deset miliard eur (250 miliard korun) z unijního fondu soudržnosti, řekla ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Prohlásila, že je nutné postiženým státům umožnit, aby mohly peníze použít co nejrychleji a co nejjednodušeji. Česko při jednání s von der Leyenovou a premiéry středoevropských zemí zastupoval ministerský předseda Petr Fiala.
Premiér na síti X později uvedl, že Česku z evropské pomoci na zvládnutí následků povodní připadnou dvě miliardy eur (50 miliard korun).
[[Twitter status: https://twitter.com/P_Fiala/status/1836818995191644376]]
Šéfka Komise na tiskové konferenci poznamenala, že peníze z fondu bude unie mobilizovat nezvyklým způsobem. Nebude totiž nutné spolufinancování ze strany členských zemí, jak je běžné, ale pomoc bude plně hrazena ze strany EU.
Fiala, který se jednání účastnil spolu s šéfy vlád Polska, Slovenska a Rakouska, Donaldem Tuskem, Robertem Ficem a Karlem Nehammerem, ocenil spolupráci mezi záchranáři v jednotlivých zemích a také v minulosti přijatá preventivní opatření, díky nimž podle něj škody po povodních nejsou tak velké jako dříve.
„Nyní potřebujeme opravit infrastrukturu a šlo by to těžko z národních rozpočtů, proto jsem rád, že Ursula von der Leyenová přišla s konkrétními řešeními,“ podotkl také.
Záplavy si ve středoevropských zemích a Rumunsku za poslední dny vyžádaly přes 20 životů a způsobily rozsáhlé materiální škody.
Ministerstvo financí připraví kvůli povodním novelu letošního státního rozpočtu, deficit se zvýší o 30 miliard korun na 282 miliard korun. O deset miliard korun by se měly zvýšit i výdaje státního rozpočtu na příští rok, jeho schodek by měl být 240 miliard korun. Novelu i příští rozpočet by měla vláda schválit příští týden, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Stanjura musí kvůli povodním upravit rozpočet. Deficit se zvýší o 30 miliard
Money
Skupina PPF a Nadace The Kellner Family Foundation darují přes 200 milionů korun na pomoc regionům postiženým povodněmi v Česku, Polsku a na Slovensku.
Kellnerová dá přes 200 milionů na pomoc po povodních
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.