Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Stavba rodinného domku těžce podražila. Ze tří milionů na čtyři

Rodinný dům, domek, solární panely
iStock
Lukáš Kovanda

Cena výstavby běžného rodinného domku za dva roky dramaticky stoupla. Navíc vzrostly ceny pozemků a také zdražují hypotéky. Už zřejmě nikdy nepůjde postavit rodinný domek tak relativně levně, jak to bylo možné ještě před dvěma lety, a to i na hypotéku. Důvodem je obecná inflace, růst mezd i zdražování energií a stavebních materiálů a pozemků. 

Reklama

Počítejme. Za zasíťovaný pozemek se v roce 2020 platilo průměrně celorepublikově 4000 Kč/m2. Ve vilových čtvrtích v Praze šly ceny ale až třeba k 50 000 Kč/m2. Naopak v Moravskoslezském kraji šlo pořídit pozemek pod 1000 Kč/m2. Dnes jsou ceny až o 50 procent výše. Průměrně tedy jsme na 6000 Kč/m2. Nezasíťované pozemky jsou výrazně levnější a také cenový nárůst není tak markantní. Zasíťování pozemku (zajištění kanalizace, elektrické přípojky a přípojky vody) dnes vyjde průměrně na 240 tisíc Kč.  

Metr domu zdražil na 27 tisíc korun

Postavit 1 m2 rodinného domu stálo v roce 2020 průměrně zhruba 21 000 Kč. Nyní je to přibližně 27 000 Kč. To je nárůst o necelých 30 procent. Průměrná cena výstavby rodinného domu činila v roce 2020 celkem 3,2 milionu korun. Dnes je to zhruba 4,1 milionu korun. Průměrná velikost domu se kvůli zdražování postupně snižuje.

Příprava stavby představuje nejčastěji šest procent hodnoty domu. V roce 2020 to tedy bylo průměrně zhruba 190 tisíc korun, dnes necelých 250 tisíc korun.

Základová deska představuje nejčastěji třináct procent hodnoty domu. V roce 2020 to bylo 420 tisíc korun, dnes 530 tisíc korun. Hrubá stavba představuje nejčastěji patnáct procent celkových nákladů. Tedy 480 tisíc před dvěma lety, 620 tisíc nyní. Výplně otvorů odpovídají průměrně sedmnácti procentům, tedy 540 tisíc tehdy, 700 tisíc nyní.   

Reklama

Rozvody, instalace, tedy elektroinstalace, topení, kanalizace a větrání činí zhruba třináct procent celkové hodnoty. Tedy 420 tisíc korun před dvěma lety, 530 tisíc korun nyní. Dokončení stavby a vnitřní práce představují průměrně 36 procent celkové hodnoty, tedy 1,2 milionu před dvěma lety, takřka 1,5 milionu korun nyní.

Průměrná sazba hypoték klesla v roce 2020 dokonce pod úroveň dvou procent. Dnes se blížící úrovni šesti procent. Hypotéky jsou tedy třikrát dražší než tehdy. To v praxi znamená navýšení měsíční splátky hypotéky na běžnou nemovitosti třeba 6000 nebo 7000 Kč. Navíc se letos do dubna zpřísnily podmínky poskytování hypoték, takže hypotéku jsou i proto hůře dostupné než třeba v půli roku 2020 (žadatel nyní musí ze svého financovat větší procento hodnoty nemovitosti než tehdy).  

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Přečíst článek
Finep, byty z projektu Prosek Park v Praze 9

HB Index: Zájem o investiční byty pokračuje. Prodávají se o pětinu dráž než loni

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme