Chaos na letištích. Lufthansa ruší tisíce letů kvůli nedostatku personálu, další aerolinky kvůli stávkám
Místo očekávaného letního oživení čelí letecká doprava v Evropě stále dalším potížím – nedostatku personálu a narůstajícímu tlaku svých zaměstnanců hrozících stávkami. Důsledkem jsou tisíce zrušených letů, několikahodinová zpoždění a nekonečné fronty, upozorňuje agentura Bloomberg.
Na začátku měsíce společnost Lufthansa zrušila 900 letů, teď oznámila zrušení dalších 2200 vnitrostátních i evropských linek, uvádí agentura Bloomberg. To jsou čtyři procenta kapacity firmy v tomto období.
Po třech letech se tuzemští cestující opět dočkají přímého spojení z Prahy do Spojených států. Oproti roku 2019 se do Prahy z velké americké letecké trojky vracejí pouze Delta Airlines.Do Ruzyně se vrací jen jedna přímá linka do Spojených států
Money
Poptávka po cestování v Evropě dramaticky vzrostla se zrušením proticovidových opatření. Jenž některé letecké společnosti se potýkají s problémy a vystavují cestující hodinovým frontám a rušením letů. Nová varianta epidemie COVID-19 – i když je méně smrtelná než předchozí – způsobuje rostoucí absenci na pracovištích a zhoršuje akutní nedostatek pracovních sil.
Hrozící stávky v Ryanairu či British Airways
To přispívá k už tak velkému narušení provozu evropských letišť. Aerolinky totiž zároveň čelí neustále narůstajícím stávkovým tlakům svým zaměstnanců. Aktuálně vyhlásili stávku například pracovníci společnosti Ryanair a ve čtvrtek stávkovou pohotovost vyhlásila i odborová organizace British Airways.
Tento vývoj je novou ranou pro evropský letecký průmysl, který během pandemie patřil k nejhůře postiženým, přičemž letecké společnosti a letiště přišly o miliardy eur poté, co virus zastavil desítky let trvající cestovní boom.
Teprve čtyřiatřicetiletý šéf a spolumajitel Kiwi.com Oliver Dlouhý prošedivěl. Jeho rychlý způsob života na něm začíná být vidět. Firmu na vyhledávání nejlevnějšího leteckého spojení založil přesně před deseti lety. Stal se shooting star, člověkem, kterého ostatní sledují. Obrat jeho firmy se počítá v desítkách miliard korun. Koruny ale Olivera nezajímají, jeho byznys se sídlem v Brně je globální. Nejúspěšnější český start-up však dostal s covidem těžkou ránu. Lidé zaplatili, ale neletěli. Firma proto musela peníze vracet ze svého. Trvalo jí to, hledala peníze. Letecké společnosti nechtěly peníze za letenky vracet. Nyní je Kiwi zpět. A opět skvěle jede.Šéf Kiwi Oliver Dlouhý: Každý týden slavíme rekord. Lidé zase začali létat
Zprávy z firem
Dopravci během zdravotní krize proto omezili počet zaměstnanců. Jenže ti, co zůstali, žádají lepší pracovní podmínky a lepší mzdy. „Ty podmínky jsou hrozné. Člen posádky si při letu nemůže vzít ani láhev vody,“ dodal Ricardo Penarroias z odborového svazu Ryanair, který inicioval stávku v Portugalsku. Nízkonákladová aerolinka ale tvrdí, že ovlivněno bude jen naprosté minimum letů.
A nespokojeným zaměstnancům nečelí jen Ryanair, v Belgii od čtvrtka stávkují i piloti a palubní personál společnosti Brussels Airlines. Zaměstnanci této dceřiné společnosti německé Lufthansy kritizují mimo jiné vysokou pracovní vytíženost. Letecká společnost před začátkem třídenní stávky oznámila, že se protest dotkne 40 tisíc lidí. Do soboty by mělo být zrušeno 315 letů.
Až na pár výjimek už lze létat všude tam, kam to šlo před covidem. Před rokem jsem se ale do Spojených států dostával jen složitě, přes Dauhá. Šestnáctihodinový let do Texasu se dal „přežít“ i díky nejmodernějším sedadlům, kterými je vybavena byznys třída Qatar Airways. Je to to nejlepší, co můžete dnes mít. A vaše záda vám za tuto volbu poděkují.Let s Qatar Airways: I ta nejlepší byznys třída umí zklamat. Počtem toalet
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.