Stopka kryptoměnám. V New Yorku chtějí omezit jejich těžbu, je neekologická

Zákonodárci amerického státu New York schválili přelomový návrh zákona, které má zamezit rozšiřování těžby kryptoměn za pomoci energie z fosilních paliv.
Podle příznivců tohoto ekologického opatření je zákon první svého druhu. O tom, zda vejde v platnost, rozhodne demokratická guvernérka státu Kathy Hochulová.
Návrh zákona požaduje dvouleté moratorium na těžbu některých kryptoměn, které k ověřování blockchainových transakcí používají metody ověřování proof-of-work. Těžba metodou proof-of-work, která vyžaduje složité zařízení a velké množství elektrické energie, se používá mimo jiné k vytváření bitcoinů. Ethereum přechází na energeticky méně náročný proces, ale minimálně ještě několik měsíců bude tuto metodu používat.
Nedávné zhroucení sesterských kryptoměn terraUSD a Luna ovlivní trh s digitálními měnami natolik, že se dá podle expertů z trhu očekávat, že v budoucnu podobný osud potká tisíce dalších, zejména menších kryptoměn. Na trhu jich přitom není málo – zhruba 19 tisíc, uvedl server CNBC.
Dominový efekt. Pád dvou kryptoměn způsobí zhroucení tisíců dalších
Money
Guvernérka Hochulová může návrh zákona vetovat, nebo schválit. Uvedla, že se chce ujistit, že návrh vyvažuje ekonomické a ekologické zájmy.
Ekologové: Kvůli těžbě kryptoměn nebude možné splnit klimatické cíle
Ekologové lobbující za návrh zákona uvedli, že elektrárny spalující zemní plyn, které se využívají pro těžbu kryptoměn, ohrožují schopnost státu splnit dlouhodobé klimatické cíle.
Ve státě New York se nacházejí desítky elektráren na fosilní paliva, které by mohly být přeměněny na těžební provozy, uvedla Liz Moranová z neziskové organizace Earthjustice.
Když prodáte bitcoin a dostanete za něj koruny, není takový zisk osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Konstatoval to Krajský soud v Brně, když ve dvou prakticky shodných případech posuzoval výjimku podle zákona o daních z příjmů. Ta se vztahuje na kurzový zisk vzniklý při směně peněz z účtu v cizí měně, uvedl server Peníze.cz. Jde o první rozsudky českých soudů k prodeji kryptoměn z hlediska daně z příjmů fyzických osob, zdůrazňuje Zuzana Setunská, daňová poradkyně Deloitte Advisory.
Průlomový verdikt: Kryptoměny jsou věc, ne peníze, prodej se musí danit, rozhodl soud
Money
Zastánci kryptoměn mají za to, že opatření by omezilo hospodářský rozvoj státu New Yorku. Podle společnosti Blockchain Association by se těžební provozy přesunuly do jiných států.
Těžba kryptoměn vyžaduje specializované počítače, které spotřebovávají obrovské množství energie. Podle loňské analýzy Cambridgeské univerzity, bitcoin spotřebuje za rok zhruba dvakrát více elektřiny než Česká republika. Kdyby byl bitcoin státem, patřil by mezi třicet zemí s největší spotřebou elektrické energie.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.