Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Strašák inflace drtí důvěru amerických spotřebitelů. Ta je na rekordním minimu

Walmart
ČTK
 ČTK

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na rekordní minimum. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Američané se nyní potýkají s rostoucí inflací, panují ale rovněž obavy z příchodu hospodářské recese, uvedla agentura Reuters.

Index spotřebitelské důvěry v červnu klesl na rovných 50 bodů z květnových 58,4 bodu. Konečný výsledek je o něco horší než dříve zveřejněný předběžný údaj, podle kterého červnová hodnota indexu činila 50,2 bodu.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

„Nejzásadnější obavou pro spotřebitele nadále zůstává inflace. Zhruba 47 procent spotřebitelů uvádí, že inflace jim zhoršuje životní úroveň,“ řekla ředitelka spotřebitelských průzkumů na Michiganské univerzitě Joanne Hsuová. Uvedla také, že téměř čtyři pětiny spotřebitelů očekávají v nejbližším roce špatné podnikatelské podmínky.

Wall Street, ilustrační foto

Akciový S&P 500 je na tom nejhůře za půl století. Dopadá na něj inflace a obavy z recese v USA

Index akcií největších na burze obchodovaných podniků v USA S&P 500 je na tom nejhůře od roku 1970. Od začátku roku dosud klesl o 21 procent, nejvíce za stejné období v předchozích 22 letech. Očekává se, že toxická kombinace vysoké inflace a tvrdého přístupu Fedu uvrhnou ekonomiku Spojených států do recese, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlilo na 8,6 procenta z dubnových 8,3 procenta. Míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,5 procenta po nárůstu o 6,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Analytici sice ve druhém čtvrtletí očekávají návrat k růstu, na další vývoj ekonomiky by však mohlo mít negativní dopad zpřísňování měnové politiky, kterým americká centrální banka (Fed) reaguje na vysokou inflaci.

Minulý týden Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta. To představuje nejvýraznější nárůst této sazby za téměř 30 let.

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala na nejnižší hodnotu od začátku roku.

Na čem závisí osud kdysi tak mocného bitcoinu? Nejen na plánech Fedu

Je čas nakupovat kryptoměny, nebo se ceny bitcoinu, etheru a dalších budou i další dny propadat? Pravděpodobnějším scénářem bude podle odborníků spíš další propad ceny. 

Přečíst článek

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Týden tradera: Čeká nás perfektní bouře, nebo už se v ní nacházíme?

To byla otázka, kterou jsem si nejednou kladl při pohledu na burzovní grafy uplynulý týden, který byl doslova plný intenzivních negativních makroekonomických zpráv. Panické výprodeje tak na burzách pokračují a do indexů včele s S&P 500 se naplno zakousli medvědi (index vstoupil rázně do medvědího trhu a od svých maxim sestoupil o více než 20 procent). Kde bude tzv. „hard bottom“ se neodvažují v tuto chvíli předpovídat ani ti nejzkušenější stratégové, přesto bych řekl, že jedno je jisté. Poklesy akciových trhů by mohla zastavit až nová vlna „QE“ (kvantitativní uvolňování – nákup aktiv centrálními bankami na trzích).

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bílý dům

Týden tradera: Nové kolo obchodních válek odstartoval Bílý dům ještě před nástupem Trumpa

Přečíst článek
Doporučujeme