Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Strašák inflace drtí důvěru amerických spotřebitelů. Ta je na rekordním minimu

Walmart
ČTK
 ČTK

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na rekordní minimum. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Američané se nyní potýkají s rostoucí inflací, panují ale rovněž obavy z příchodu hospodářské recese, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Index spotřebitelské důvěry v červnu klesl na rovných 50 bodů z květnových 58,4 bodu. Konečný výsledek je o něco horší než dříve zveřejněný předběžný údaj, podle kterého červnová hodnota indexu činila 50,2 bodu.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

„Nejzásadnější obavou pro spotřebitele nadále zůstává inflace. Zhruba 47 procent spotřebitelů uvádí, že inflace jim zhoršuje životní úroveň,“ řekla ředitelka spotřebitelských průzkumů na Michiganské univerzitě Joanne Hsuová. Uvedla také, že téměř čtyři pětiny spotřebitelů očekávají v nejbližším roce špatné podnikatelské podmínky.

Wall Street, ilustrační foto

Akciový S&P 500 je na tom nejhůře za půl století. Dopadá na něj inflace a obavy z recese v USA

Index akcií největších na burze obchodovaných podniků v USA S&P 500 je na tom nejhůře od roku 1970. Od začátku roku dosud klesl o 21 procent, nejvíce za stejné období v předchozích 22 letech. Očekává se, že toxická kombinace vysoké inflace a tvrdého přístupu Fedu uvrhnou ekonomiku Spojených států do recese, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlilo na 8,6 procenta z dubnových 8,3 procenta. Míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,5 procenta po nárůstu o 6,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Analytici sice ve druhém čtvrtletí očekávají návrat k růstu, na další vývoj ekonomiky by však mohlo mít negativní dopad zpřísňování měnové politiky, kterým americká centrální banka (Fed) reaguje na vysokou inflaci.

Minulý týden Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta. To představuje nejvýraznější nárůst této sazby za téměř 30 let.

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala na nejnižší hodnotu od začátku roku.

Na čem závisí osud kdysi tak mocného bitcoinu? Nejen na plánech Fedu

Je čas nakupovat kryptoměny, nebo se ceny bitcoinu, etheru a dalších budou i další dny propadat? Pravděpodobnějším scénářem bude podle odborníků spíš další propad ceny. 

Přečíst článek

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Týden tradera: Čeká nás perfektní bouře, nebo už se v ní nacházíme?

To byla otázka, kterou jsem si nejednou kladl při pohledu na burzovní grafy uplynulý týden, který byl doslova plný intenzivních negativních makroekonomických zpráv. Panické výprodeje tak na burzách pokračují a do indexů včele s S&P 500 se naplno zakousli medvědi (index vstoupil rázně do medvědího trhu a od svých maxim sestoupil o více než 20 procent). Kde bude tzv. „hard bottom“ se neodvažují v tuto chvíli předpovídat ani ti nejzkušenější stratégové, přesto bych řekl, že jedno je jisté. Poklesy akciových trhů by mohla zastavit až nová vlna „QE“ (kvantitativní uvolňování – nákup aktiv centrálními bankami na trzích).

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme