Strach z konsolidačního balíčku. Jeho dopadů se obává 81 procent Čechů

Návrh konsolidačního balíčku znervóznil Čechy, jeho dopadů se obává 81 procent lidí. Nejvíce se bojí navyšování DPH u některých produktů, strach z něj mají tři čtvrtiny lidí. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Generali Investments mezi 1000 respondenty. Kvůli strachu o své finance dvě třetiny Čechů šetří na energiích, 60 procent z oslovených také na potravinách.
Vládní balíček má za cíl prostřednictvím více než 50 opatření zpomalit proces zadlužování státu a ozdravit veřejné finance. Celkem 45 procent dotázaných se obává zvýšení daně z nemovitostí. Další pětina respondentů má strach ze snížení podpory stavebního spoření.
„Konsolidační balíček pro Čechy představuje další zásah, který se projeví na jejich peněžence. Celkem 36 procent respondentů v důsledku aktuální inflace uvažuje nad lépe placenou prací,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, vyplývá ze zveřejněného návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. Resort financí tak potvrzuje několik dní starou neoficiální informaci. Částka 252 miliard korun se může jevit jako vysoká, když přece ta samá vláda tvrdila, že veřejné finance jsou rozvrácené. Pokud by byly rozvrácené, jak je možné, že vláda i v příštím roce hodlá hospodařit s jedním z nejvyšších schodků historie?
Lukáš Kovanda: Fialova vláda může vytvořit dluh, který Babiš nestihl za osm let
Názory
Zatímco obavy z inflace se mezi Čechy stále drží, ceny energií znervózňují stále méně lidí, ukázal průzkum. Vysokou inflaci i nadále považuje za hlavní důvod svých finančních obav 46 procent respondentů. Naopak dopadů energetické krize se nejvíce obává již pouze čtvrtina, zatímco ještě v polovině minulého roku to bylo 45 procent Čechů. „Pokles cen energií znamená pro spoustu lidí úlevu. Celková inflace ale stále zůstává problémem,“ dodal Jáč.
Dlouhodobý růst cen také donutil Čechy k přehodnocení finančních výdajů za každodenní aktivity. Meziročně stouplo procento Čechů, kteří omezili návštěvy restaurací. Zatímco ještě před rokem to bylo 45 procent dotázaných, nyní je to více než polovina. Stále více lidí také ruší své předplatné. Na odebírání časopisů nebo používání streamovacích služeb už šetří 22 procent Čechů. Více než třetina dotázaných také omezuje výdaje za své koníčky.
„Proti dopadům inflace se lidé brání velmi podobným způsobem jako v předchozích čtvrtletích. Stále více se zaměřují na úspory a omezení výdajů ve svém každodenním životě. V reakci na rostoucí náklady za základní potřeby, jako jsou potraviny a energie, můžeme pozorovat, že někteří lidé volí úspornější varianty a odkládají nákupy méně nezbytných věcí,“ uvedl Jáč.
Společnost Tesla utratila miliony dolarů za utajovaný Projekt 42, který podle interních informací z firmy měl sloužit jako soukromé obydlí pro spoluzakladatele Tesly Elona Muska. Výdaje na projekt zkoumá nejen vedení automobilky, ale začali se o něj zajímat i federální žalobci a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Důvodem je podezření, že by Musk mohl zneužít peníze firmy pro soukromé účely, uvedl deník The Wall Street Journal.
Musk má problém. Jeho tajný realitní Projekt 42 za miliony od Tesly začal zajímat i federální žalobce
Zprávy z firem
„Pozitivní je naopak to, že stále jen malé procento Čechů šetří na svých dětech. Pouze pět procent šetří na školní výbavě svých dětí, na volnočasových aktivitách svých dětí poté šetří sedm procent Čechů,“ dodal.
Obavy o své úspory v důsledku současného dění na finančních trzích má 67 procent Čechů. Za poslední půlrok tak více než polovina respondentů změnila způsob, jak zacházejí se svými úsporami, další více než pětina změnu plánuje. Nejčastěji Češi převádějí peníze na lépe úročený spořicí nebo termínovaný účet.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.