Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Strach z realitní bubliny sílí. Globální ceny domů rostou nejvíce od roku 2006

Globální ceny nemovitostí rostou nejrychleji od roku 2006.
Pixabay
 ČTK

Ceny domů a bytů po celém světě rostou nejrychleji od doby před světovou finanční krizí. Průměrná cena nemovitostí k bydlení stoupla za 12 měsíců do března o 7,3 procenta, což byl nejrychlejší růst od konce roku 2006. Vyplývá to z indexu sestavovaného nezávislou realitní poradenskou společností Knight Frank, na který upozornila agentura Bloomberg. Česko se dostalo mezi 15 zemí s nejvyšším růstem.

Nejvíce se průměrná cena zvýšila v Turecku, a to o 32 procent. Následoval Nový Zéland s 22,1 procenta a Lucembursko, kde cena bytových nemovitostí stoupla o 16,6 procenta. Čtvrté bylo Slovensko s růstem o 15,5 procenta a první pětici uzavřely Spojené státy, kde cena stouply o 13,2 procenta, nejvíce od prosince 2005. V České republice, která obsadila 15. příčku, se průměrná cena zvýšila o 8,9 procenta.

Růst cen tak navazuje na šílenství, které bylo během pandemie zaznamenáno na mnoha trzích, od Nového Zélandu po Kanadu a Singapur. Masivní fiskální a měnové stimuly na podporu ekonomik v době zdravotní krize podnítily rozkvět na trhu s realitami po celém světě. To také vyvolává obavy z bublin a několik zemí již přistoupilo ke zchlazení trhu.

Nový Zéland zrušil daňové pobídky pro investory do nemovitostí a vláda očekává, že růst cen u nemovitostí do června příštího roku zpomalí na 0,9 procenta. Čína vydala řadu omezení pro developery a poskytování bankovních úvěrů realitnímu sektoru.

„Vzhledem k tomu, že vlády přijímají opatření a fiskální stimuly budou koncem tohoto roku na řadě trhů ukončeny, je pravděpodobné, že nálada kupujících bude méně optimistická,” uvádí se ve zprávě Knight Frank. Tlak na zpomalení růstu cen by mohla způsobit i hrozba nových variant koronaviru a přerušované očkování.

Index porovnává průměrné ceny v 56 zemích a teritoriích.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Natáčení podcastu s Tomášem Jelínkem

Šéf realitky Century 21: Dům ve Středních Čechách nad 20 milionů je spíše neprodejný

Přečíst článek
Doporučujeme