Středočeský kraj a Praha vyhlásily tendr na autobusové dopravce za 17 miliard

Středočeský kraj a Praha vyhlásily první ze série tendrů na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou přepravovat cestující od 1. prosince 2024. V první vlně půjde o některé oblasti v okolí Prahy a například na Kladensku či Rakovnicku. Celková hodnota soutěže pro oba kraje je 17 miliard korun.
Středočeský kraj a Praha vyhlásily první z tendrů na autobusové dopravce, kteří by měli od konce roku 2024 zajišťovat dopravní obslužnost v obou krajích po dobu deseti let.
Celková hodnota této první z celkem čtyř vln činí pro oba kraje 17 miliard korun a 326 milionů linkových kilometrů. „Tyto údaje však obsahují všechny vyhrazené změny, které ale nemusí být aktivovány. Podle současných jízdních řádů se jedná o 220 milionů linkových kilometrů a 11,5 miliardy korun. Tato částka se však pro objednatele sníží o vybrané jízdné,” stojí ve sdělení.
Jediným hodnoticím kritériem je cena, další požadavky vyplývají z jednotného standardu kvality PID. „Předložené nabídky budou hodnoceny na základě nejnižší nabídkové ceny. Požadovaná kvalita a úroveň služeb je zajištěna v zadávacích podmínkách jednotným standardem kvality PID, proto nejsou potřebná další kritéria, která by například zohledňovala bezbariérovost dopravy, vybavenost autobusů a další požadavky,” uvedl mluvčí Středočeského kraje Josef Holek.
Nové stromy, nový mobiliář a oddělený cyklopás. První fáze přeměny Smetanova nábřeží má kolaudaci.
Širší chodníky, cyklopruh a nové stromy. Smetanovo nábřeží v centru Prahy se proměnilo
Reality
V každé z vln se bude soutěžit osm až deset oblastí. V první vlně se kontrakt týká oblastí Kladna, Hostivice, Rakovníku, Mníšku pod Brdy, Mnichova Hradiště, Líbeznic, Velvar a Hořovic. Dvě oblasti soutěží Středočeský kraj sám, a to Velvary a Hořovice, ostatních šest společně s Prahou.
Vozový park by měl být podle hejtmančina náměstka pro veřejnou dopravu Petra Boreckého (STAN) výrazně omlazen. Kraj ve výbavě autobusů požaduje například klimatizaci, vozy by měly být nízkopodlažní. Novinkou budou sčítací rámy ve dveřích, díky nimž půjde lépe plánovat dopravu. Na linkách mají jezdit i nízkoemisní a bezemisní autobusy, aby bylo možné udržet rozumné finanční náklady, ale zároveň dodržovat unijní legislativu týkající se snižování emisí.
Na konci roku 2009 uzavřeli oba objednatelé s autobusovými dopravci desetileté smlouvy, v roce 2019 byly kvůli pořizování velkokapacitních autobusů prodlouženy o pět let. Smlouvy na provoz příměstských a regionálních linek v obou krajích budou končit k 30. listopadu 2024. Středočeský kraj a Praha jako objednatelé veřejné hromadné dopravy musejí zajistit kontinuitu dopravní obslužnosti na svých územích.
Tržby ze služeb mobility zahrnujících aplikace pro půjčování aut, sdílení jíst a jízdních kol by měly do roku 2030 celosvětově dosáhnout 660 miliard dolarů (15,4 bilionu korun). Ve srovnání s rokem 2020 to představuje nárůst o téměř 40 procent. Vyplývá to ze studie organizace Oliver Wyman Forum a Institutu dopravních studií při Kalifornské univerzitě v Berkley, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
Auta nejsou a nebudou. Jejich sdílení začne brzy vydělávat biliony
Money
„Jako uživatel elekromobilu jsem s ním spokojen. Nejde o bohatství, ani dávání ničeho na odiv. Může to navíc být výhodné i ekonomicky, a to v Česku žádné dotace na elektroauta nejsou a nejspíš ani nebudou,“ polemizuje podnikatel Jan Shejbal s článkem Lukáše Kovandy. A nabízí i další argumenty.
Uživatel Tesly: Většinu spotřeby si vyrobím sám
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.