Střídání velmocí. Němci sesadí Japonsko z pozice třetí největší ekonomiky světa

Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko. Přispěje k tomu zejména oslabování japonského jenu vůči dolaru a euru, uvedl Mezinárodní měnový fond. Ten ve své nejnovější prognóze odhaduje, že nominální HDP Německa letos bude činit 4,43 bilionu dolarů (102,5 bilionu korun), zatímco v případě Japonska dosáhne 4,23 bilionu dolarů.
Kurz jenu vůči euru se pohybuje v blízkosti hranice 160 jenů za euro. Japonská měna také zůstává v blízkosti 33letého minima vůči dolaru, což japonskou centrální banku loni v říjnu přimělo k měnovým intervencím, uvedla agentura Bloomberg.
Oslabování japonské měny pramení zejména z přístupu k měnové politice, který se v Japonsku zásadně liší jak od postupu americké centrální banky (Fed), tak od postupu Evropské centrální banky (ECB). Zatímco Fed i ECB se snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci, japonská centrální banka už několik let uplatňuje mimořádně uvolněnou měnovou politiku s nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami. Po letech deflace se tak snažila podpořit růst cen.
Česká a slovenská ekonomika už nejsou tak provázané jako před rozpadem společného státu v roce 1993. Přesto, že je Slovensko druhým největším vývozním trhem, mnohem intenzivnější obchodní vztahy má Česko s Německem, uvedl předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek.
Češi se odklání od Slovenska. V obchodních vztazích dávají přednost Němcům
Trhy
Očekává se, že Fed i ECB na svých dalších zasedáních základní úroky nezmění, ty pak zůstanou delší dobu na vyšší úrovni. Tím se tlak na japonský jen ještě zvýší. Japonská centrální banka má sice zasedání příští týden, ale trh konec záporných úroků nečeká dříve než příští rok.
Stabilní růst německé ekonomiky
Data podle agentury Bloomberg naznačují stabilnější dlouhodobý růst německé ekonomiky. „Je pravda, že růstový potenciál Japonska zaostává a zůstává pomalý,“ řekl japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura po dotazu na prognózu MMF. „Rádi bychom znovu získali pozice, které jsme ztratili v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím opatření, jako je náš připravovaný balíček,“ dodal.
Japonský premiér Fumio Kišida v pondělí uvedl, že balíček hospodářských stimulů zahrnuje mimo jiné prodloužení dotací na energie. Toto opatření má pomoci zmírnit krizi životních nákladů způsobenou nejvyšší inflací v Japonsku za poslední desetiletí. Kišida zmínil i kroky, které mají zajistit zachování růstu mezd, a snížení daní.
Čína bude od 1. prosince vyžadovat vývozní povolení pro některé grafitové výrobky z důvodu ochrany národní bezpečnosti. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu. Čína je největším světovým producentem a vývozcem grafitu, který se používá v bateriích pro elektromobily.
Čína omezí vývoz grafitu. Evropský autoprůmysl to zabolí
Money
Údaje MMF rovněž signalizují, že Němci se pravděpodobně cítí ekonomicky mnohem lépe než Japonci. Průměrný HDP na osobu v Německu měnový fond odhaduje na 52 824 dolarů, zatímco v Japonsku podle prognózy činí 33 950 dolarů.
V případě České republiky prognóza uvádí nominální HDP 335 miliard dolarů a průměrný HDP na osobu 30 470 dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.