Studená sprcha. Češi přestali utrácet, maloobchod se propadl o sedm procent
Obavy z inflace, pokračující válka na Ukrajině a také vyšší loňská poptávka po rozvolnění uzávěr se negativně podepsaly na květnových útratách Čechů v maloobchodech. Nejvíce se propadly tržby prodejců oblečení. Naopak lékárny a drogerie o zákazníky nepřišly, vyplývá z aktuálních zveřejněných dat Českého statistického úřadu.
Maloobchodní tržby po dubnovém růstu o 5,7 procenta v květnu klesly meziročně o 6,9 procenta. Snížily se ve všech typech prodejen s výjimkou lékáren a drogerií. Vyplývá to z údajů, které na webu zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně tržby v květnu klesly o 2,3 procenta.
„Meziroční srovnání ovlivnila i vyšší srovnávací základna, kdy vloni v květnu po uvolnění pandemických opatření tržby některých sortimentů nepotravinářského zboží výrazně rostly,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Těžko by zákazník našel v Česku obchod, kde budou potraviny levnější než před rokem a v němž ceny základních potravin, jako jsou mléko, mouka, vejce či máslo, nedosáhly svých rekordů. A jsou to nárůsty o desítky procent – mouka oproti loňskému červenci podražila o 74 procent, vejce a chleba o 40 procent, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Potravináři přitom čekají další růst cen, záležet bude zejména na vývoji u energií a války na Ukrajině.Čtvrtka másla přes šedesát korun. Na cenovém rekordu jsou téměř všechny základní potraviny
Money
Pátý měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům. Snížily se zhruba o deset procent. „Avšak oproti předpandemickému roku 2019 byly o více než třetinu vyšší,“ dodala Gotvaldová. Epidemie koronaviru vypukla v Česku v březnu 2020. Protiepidemická opatření poté několikrát omezila prodej v kamenných obchodech, což přimělo zákazníky nakupovat více prostřednictvím internetu.
Strach z inflace
Jedním z důvodů omezování spotřeby jsou vysoká inflační očekávání a šetření. Inflace přitom půjde dál nahoru. „Válka na Ukrajině bude pokračovat a rozhodně to nevypadá na rychlé řešení. Ceny pohonných hmot, elektřiny a tepla zejména v zimních měsících budou katapultovat inflaci nad 20procentní růst. Brzdit ho může vyšší srovnávací základna s předchozím rokem, takže v roce 2023 už se ceny budou zvyšovat znovu o něco mírněji,“ připomíná Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
Květnová průmyslová výroba růstem o 3,3 procenta pozitivně překvapila, trh očekával stagnaci. Průmysl překvapil. Budoucnost už tak růžová nebude, míní ekonomové
Money
„Vzhledem k tomu, že inflace bude teprve kulminovat a následně jen pozvolna klesat, lze předpokládat další poklesy reálného obratu v obchodech i v následujících měsících,“ uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek. V důsledku prudkého růstu nákladů na bydlení budou domácnosti přehodnocovat zbytné výdaje, což se odrazí i na tržbách obchodů i firem v oblasti služeb.
„Vysoká inflace zafunguje jako brzda spotřeby domácností, a tedy i ekonomického růstu ČR. Pozitivní výsledky české ekonomiky v prvním kvartálu tak budou kontrastovat se slabým výkonem zbytku roku,“ dodal.
Sledujte speciál věnovaný inflaci
„Zjevnou příčinou snížené ochoty domácností k utrácení jsou nedávné cenové šoky,“ míní hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Propad tržeb přitom podle něj tlumila aspoň v některých segmentech nízká základna, když loni v květnu ještě přetrvávaly obavy z pandemie, které omezovaly chuť lidí vyrážet do kamenných obchodů.
Návrat zlých časů pro kulturu
Je tedy reálné podle Sobíška předpokládat, že v dalších měsících uvidíme zintenzivnění meziročních propadů celkových tržeb maloobchodu a další diferenciaci mezi skupinami výrobků. „Zatímco poptávky po potravinách se další šetření domácností již dotkne minimálně, u zbytných výrobků budou změny podstatné. Nejsilnějším kandidátem na omezení poptávky po zboží je evidentně segment rekreace a kultury,“ míní.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
„V souvislosti se stovkami tisíc uprchlíků z Ukrajiny, přebývajícími na území Česka, je zajímavé, že se v květnu neprojevil zvýšený prodej potravin. Důvodem mohou být zásoby, které měly české domácnosti z předchozích měsíců,“ poznamenal.
„Jediné, co stojí mezi ještě vyšším omezením ve spotřebě Čechů, je nezaměstnanost. Ta je stále velmi nízká a nezdá se, že by se na tom mělo v nejbližších měsících něco zásadního změnit. Koncem roku může být však situace už výrazně horší s tím, jak budou končit sezónní práce. Data o červnové nezaměstnanosti dorazí zítra,“ dodává Volf.
Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky. Do voleb jde s heslem „Vraťme Česku řád a klid“. U příležitosti zahájení jeho volební kampaně připomínáme rozhovor, který Pavel poskytl Newstreamu v rámci letního speciálu Kafe s prezidentem. Petr Pavel: Vraťme Česku řád a klid. Chci být prezidentem, který mírní vášně
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.