Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Studenti zaplatí víc. Ceny nájmů na začátku akademického roku rostou, nejvíc v Brně

Ceny nájmů na začátku akademického rostou
iStock
 nst
nst

Se začátkem akademického roku 2024 dochází k výraznému nárůstu poptávky po nájemním bydlení v univerzitních a krajských městech. Tato zvýšená poptávka, která je obzvláště silná ze strany studentů hledajících ubytování mimo vysokoškolské koleje, vyústila v meziroční růst cen nájmů o 5 procent. Růst cen je patrný zejména u menších bytů typu 1+1 a 1+kk, které jsou mezi studenty nejžádanější.

Reklama

Podle aktuálních dat Videobydleni.cz zaznamenal trh nájemního bydlení v roce 2024 významný nárůst, přičemž ceny nájmů v univerzitních městech vzrostly průměrně o 5 procent oproti roku 2023. Například v Brně činí meziroční nárůst nájmů 6 procent, v Praze 4,5 procenta a v Plzni 5,2 procenta. Tento nárůst je přičítán především začátku nového akademického roku, kdy tisíce studentů hledají ubytování, což zvyšuje tlak na nabídku nemovitostí v těchto lokalitách.

V Praze se nájemné za byty 1+1 a 1+kk v září 2024 pohybuje v rozmezí 15 až 16 tisíc korun měsíčně. V Brně, které je díky nižším cenám tradičně atraktivní pro studenty, jsou podobné byty dostupné za ceny v rozmezí 10–13 tisíc korun měsíčně. I zde však dochází k výraznému tlaku na růst cen, což odráží vysokou poptávku po menších bytech.

Situace na realitním trhu se mění. Průzkum ukázal, že „bydlení ve vlastním“ dnes fandí méně než polovina Čechů

Dlouho to vypadalo, že Češi se do nájmů jen tak nepohrnou. Důraz na vlastnické bydlení tady byl v porovnání se západní Evropou až příliš velký. Jenže potom přišly vysoké úrokové sazby hypoték, rostoucí ceny nemovitostí nebo reálný pokles příjmů mnoha domácností a zarytá přesvědčení se rázem začala měnit. 

Přečíst článek

Poptávka po nájmech a její vliv na ceny

„Zvýšená poptávka ze strany studentů, která vrcholí s příchodem akademického roku 2024, vytváří tlak na dostupnost nájemního bydlení. Nedostatečná kapacita vysokoškolských kolejí nutí velkou část studentů hledat ubytování na soukromém trhu, což vede k růstu cen zejména v oblastech blízko univerzit a v atraktivních lokalitách,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz a dodává, že v těchto částech měst mohou ceny nájmů přesahovat průměrné tržní hodnoty až o 10 procent, což výrazně zhoršuje dostupnost bydlení pro studenty a další nájemníky.

Reklama

Dopady na dlouhodobé nájemníky

Zvýšený zájem o nájemní bydlení má negativní dopady i na dlouhodobé nájemníky. Majitelé nemovitostí často využívají tohoto nárůstu poptávky k navyšování nájemného, i u nájemníků, kteří mají uzavřené dlouhodobé smlouvy. Meziroční navýšení nájmů pro tyto nájemníky může dosahovat až 8 procent. Tento tlak nutí mnoho nájemníků zvažovat změnu bydlení nebo akceptovat vyšší náklady.

Nechceme vás tady. V Budapešti dali stopku turistům, zatím jen v jedné čtvrti

Hluk, odpadky a také nebývalý nárůst cen nájmů vyvolaly v jedné z nejnavštěvovanějších čtvrtí v Budapešti referendum, v němž se tamní obyvatelé vyjádřili pro zákaz krátkodobých pronájmů.

Přečíst článek

Studenti pod finančním tlakem

„Pro studenty, kteří čelí omezenému rozpočtu, představuje růst cen nájmů v roce 2024 výraznou výzvu. Nájemné v atraktivních lokalitách je pro mnohé studenty finančně nedostupné, což je nutí buď sdílet bydlení s více spolubydlícími, nebo hledat ubytování v méně atraktivních, vzdálenějších částech měst. Toto řešení nejen zvyšuje jejich životní náklady, ale také ztěžuje každodenní dojíždění na univerzitu,“ říká Jakub Veverka.

Pro zmírnění tlaků na trh nájemního bydlení je nezbytné, aby univerzity a městské orgány zvažovaly zvýšení kapacity kolejí a dalších forem podporovaného ubytování pro studenty. To by mohlo snížit závislost studentů na soukromém trhu a stabilizovat ceny. Na straně nájemníků je doporučeno plánovat podnájem s dostatečným předstihem a zvážit využití služeb realitních kanceláří pro transparentnější podmínky.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Dostupné bydlení? Stát za třicet let neudělal nic. Nájemník je v Česku pořád sprosté slovo

Přečíst článek
Dušan Kunovský

Miliardář Kunovský se chce stát novým Baťou. Rozvíjí obří projekt výstavby nájemního bydlení

Přečíst článek

Míra tolerance vůči neplatícímu nájemníkovi je v Česku příliš vysoká, říká prezident ANB Vysocký

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme