Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Studie: Podíl superboháčů na světovém majetku se v covidu zvýšil na rekord

superjachta
Pixabay

Covidová pandemie ještě více rozevřela příjmové nůžky. Bohatí ještě více bohatnou a chudých prudce přibývá. Současná éra je zlatým věkem pro miliardáře. Domácnosti 2750 superboháčů mají na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 procenta. Ještě na počátku roku 2020 to ale byla jen dvě procenta, uvádí studie skupiny World Inequality Lab.

Reklama

Nejrychlejší nárůst podle studie přišel po vypuknutí pandemie. Deset procent nejbohatších lidí planety vlastní 76 procent bohatství. Nejchudší polovina obyvatel planety pak jen asi dvě procenta celkového bohatství.

„Covidová krize prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace,” uvedl hlavní autor studie Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu, aby zmírnily prudký růst chudoby, který byl pozorován jinde. Vzhledem k tomu, že bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a také moci a vlivu, znamená to další růst nerovnosti.

Skupina 520 tisíc osob, které tvoří 0,01 procenta nejbohatších lidí světa, má podíl na celosvětovém bohatství 11 procent. Loni tento podíl činil deset procent.

Richard Santus, pilot a majitel Aeropartner

Bohatí skoupili bizjety, na nové se čeká přes dva roky

Covidová pandemie přitáhla k privátním letům nové zákazníky. Často kvůli tomu, že pravidelné linky vůbec nelétaly tam, kam se klienti potřebovali dostat. „Klasické letecké linky byly paralyzované a my jsme vnímali, že kouzlo privátní přepravy začalo působit na nový okruh zákazníků,“ říká Richard Santus, generální ředitel Aeropartner. Společnosti doufají, že tito klienti jim zůstanou i po návratu do normálu. „Zatím pro nás pracují okolnosti. Ubylo spojů, které tito lidé potřebují a zdražily letenky,“ podotýká pilot. Že vzrostl zájem o soukromé létaní se projevilo i na trhu s bizjety. „Trh s použitými letadly je nyní úplně vybrán a na nová se čeká dva roky nebo déle,“ dodává Santus.

Přečíst článek

Reklama

Covidový jackpot: 3,6 bilionu eur

Analytici uvádějí, že někteří superbohatí vydělali na přesunu velké části světové ekonomiky na internet v době omezení pohybu. Další jednoduše vydělali na růstu cen akcií, protože finanční trhy sázely na rychlé globální oživení.

Chancel uvedl, že miliardáři v době krize nahromadili 3,6 bilionu eur (91,7 bilionu korun). Světová banka přitom odhaduje, že v této době se 100 milionů lidí propadlo do extrémní chudoby.

Zjištění potvrzují i některé další zprávy, jako seznam světových miliardářů časopisu Forbes. Ten letos zahrnoval rekordních 2755 dolarových miliardářů. Celková hodnota jejich majetku stoupla na 13,1 bilionu dolarů (296,4 bilionu korun) z loňských osmi bilionů dolarů.

Buchtík, ředitel STEM

Bohatých Čechů bude přibývat. Ale chudých také, říká šéf STEM

Do vyšší střední vrstvy patří v Česku nyní asi dva a půl milionu lidí. To je o milion a půl víc než před dvaceti lety. Podle sociologa a ředitele výzkumného ústavu STEM Martina Buchtíka jde o nejvýraznější sociologickou změnu v české společnosti za poslední generaci.

Přečíst článek

Víno jako investice.

Burgundské, šampaňské, skotská whisky. Investiční alkohol poráží inflaci

Nejdražší sbírku skotské whisky Macallan Red, která je nyní v Česku, si pořídil fond kvalifikovaných investorů Wine Management. Hodnota tří lahví alkoholu staršího sedmdesáti let je šest milionů korun.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Soukromé letadlo Tigera Woodse

Miliardáři si v době covidu zamilovali soukromé tryskáče. Poptávka bude i nadále stoupat

Přečíst článek
Bill Gates

Gates vypadne z klubu dolarových stamiliardářů. Vzdá se části bohatství pro dobrou věc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme