Svaz průmyslu: Válka a covid srazí letošní růst německé ekonomiky na 1,5 procenta
Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta, tvrdí šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.
„Reálný výkon hospodářství se letos zvýší jen zhruba o 1,5 procenta. Průmysl se potýká s dvojitou krizí,” řekl Russwurm o následcích pandemie a války na Ukrajině. Ekonomický výhled oznámil u příležitosti končícího Průmyslového dne a zároveň uvedl, že návrat na předkrizovou úroveň lze očekávat nejdříve na konci roku. „Nehledě na to, že pak budeme ještě tři roky zaostávat za růstovým trendem,” poznamenal.
Bez plynu jsme nahraní
Výhled ekonomiky podle Russwurma navíc předpokládá zachování dodávek plynu z Ruska. „Snížení dodávek ruského plynu nás znepokojuje. Jeho zastavení by mělo katastrofální dopady na zpracovatelský průmysl a naše hospodářství by to nevyhnutelně uvrhlo do recese,” dodal.
Odhad hospodářského růstu, který svaz BDI oznámil, je výrazně nižší než vládní očekávání. Německá vláda počítá s růstem o 2,2 procenta, ještě na začátku roku ale očekávala růst o 3,6 procenta. Německý institut Ifo pak v červnovém výhledu vychází z růstu o 2,5 procenta.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck chce v souvislosti se snížením dodávek ruského plynu přijmout další opatření, která by snížila spotřebu plynu, a posílit preventivní opatření. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na pětistránkový dokument, který má k dispozici. Po omezení dodávek ruského plynu je situace v zemi napjatá a Habeck chce reagovat, aby se situace nezhoršila, až začne zimní topná sezona. Podle agentury AP se Německo mimo jiné bude snažit výpadek plynu při výrobě elektrické energie kompenzovat uhlím.Němci se pokorně vrací k uhlí. Zaplatí za to miliardy
Money
Vědce už dlouho zajímá jeden drahý kov. Palladium. Nechtějí do něj investovat. Chtějí jej nahradit a zbavit ho jeho ceny. Palladium vědeckou komunitu ale nadále šokuje, když nedávno absolutně rozbilo další nadějnou technologii, která ho měla nahradit, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.Palladium v průmyslu hned tak něco nenahradí
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.