Svět kryptoměn volá po vlastní regulaci. Bez ní další investoři nepřijdou

Firmy z odvětví kryptoměn volají po jednotné globální regulaci, která by nahradila dosavadní přístup. Ten je podle nich nepromyšlený a podobá se spíš nahodilému hašení požárů. Někteří ze zástupců těchto firem to řekli na konferenci, kterou v Londýně pořádal list Financial Times.
Největší kryptoměnová burza Binance si například stěžovala, že přístup amerických regulačních úřadů z poslední doby jí velmi komplikuje situaci. Podnikat ve Spojených státech v tomto oboru je za současných podmínek podle ní velmi obtížné. Podle dalších účastníků je shoda nad pravidly důležitá i proto, aby do odvětví přišli zavedení investoři a vytvořili vyspělejší trh.
Evropská unie dokončila první komplexní pravidla pro trhy s kryptoaktivy na světě, známá jako MiCA. Další země, jako jsou Británie a Spojené státy, ale v tomto ohledu zaostávají. Kromě dodržování pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu jsou firmy v odvětví kryptoměn v mnoha částech světa z velké části neregulované.
Evropa jako vzor
„Je opravdu chvályhodné, že to Evropa dokázala udělat tak rychle,” uvedla na londýnské konferenci komisařka americké Komise pro cenné papíry (SEC) Hester Peirceová. „Kdybychom vybudovali dobrý regulační režim, lidé by přišli. Myslím, že to uvidíte v případě nařízení MiCA. Tím, že v USA nemáme regulační režim, střílíme sami sebe do nohy,” dodala. Americký Kongres musí podle komisařky rozhodnout, který regulační orgán má nad kryptoměnami pravomoc.
Sociální síť Twitter bude spolupracovat s izraelskou obchodní a makléřskou firmou eToro. Uživatelé Twitteru tak budou moct obchodovat s akciemi, kryptoměnami a dalšími aktivy a mít přístup k jejich cenám v reálném čase.
Twitter bude spolupracovat s eToro, uživatelé budou moct obchodovat s kryptoměnami
Zprávy z firem
Na odvětví kryptoměn se zaměřuje také americká komise pro obchodování s deriváty CFTC. Potřeba jasnějších pravidel je totiž po loňském krachu velké kryptoměnové burzy FTX stále naléhavější.
Mateřská společnost americké kryptoměnové banky Silvergate Capital se rozhodla ukončit její operace a zahájit její dobrovolnou likvidaci. Společnost Silvergate Capital Corporation to uvedla ve středu. Akcie banky po středečním uzavření burz odepsaly 35 procent. Podnik utrpěl ztráty po dramatickém kolapsu kryptoburzy FTX, a je tak další z řady obětí turbulencí na krpytoměnovém trhu.
Další padlá kostka z kryptodomina. Kvůli krachu FTX končí banka Silvergate Capital
Zprávy z firem
Vzhledem k absenci jiných právních rámců však budou pravidla EU nevyhnutelně sloužit jako mezinárodní normy, dokud nebude shoda na globálním standardu, uvedla vedoucí oddělení pro veřejné záležitosti v kryptoměnové společnosti Copper Eva Gustavssonová. „Právě teď pijeme z opravdové požární hadice regulačních návrhů, a to po celém světě,” řekla Gustavssonová. „Myslím, že by bylo nerealistické, kdyby si jakákoli firma myslela, že nebude muset poměrně rychle něco splňovat.”
Lákadlo pro institucionální investory
Klíčové jsou globální standardy a co největší harmonizace, uvedla Sarah Pritchardová, která má v britském Úřadu pro finanční etiku (FCA) na starosti dohled. Zastřešující orgán regulátorů cenných papírů IOSCO podle ní už brzy předloží návrhy globálních pravidel.
Gustavssonová z kryptoměnové firmy Copper věří, že díky shodě v regulaci vstoupí na trh s kryptoměnami více tradičních, tedy institucionálních investorů. A ti pak budou schopni trh dál rozvíjet
Ceny kryptoměn výrazně kolísají. Například nejznámější bitcoin se koncem roku 2021 dostal k 69 000 dolarům, tedy téměř 1,5 milionu korun, za kus, ale do roka byl pod 16 000 dolary. V dubnu pokořil hranici 30 000 dolarů, současné době se jeho cena pohybuje kolem 28 000 dolarů, přibližně 595 000 korunr.
Dnes platí, že se musí danit zisk z každého prodeje kryptoměny, tedy ať už za ni člověk kupuje jinou kryptoměnu, nebo ji převádí do konvenčních peněz typu korun, eur či dolarů. Do daňového přiznání je pak třeba uvést všechny příjmy z kryptoměn a následně je zdanit sazbou ve výši patnácti procent. Není přitom jasné, proč se tento přístup liší například od srovnatelných akciových trhů. Zde platí takzvaný časový test, kdy je držitel akcie po třech letech od jejího nabytí od daně osvobozen.
Jak z Česka udělat technologickou mocnost? Začněme třeba tím, že bitcoin budeme danit jako akcie
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.