Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Svět se uhlí jen tak nezbaví. Spotřeba je na vrcholu

Celosvětová spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhá na rekord
Stanislav Šulc / Newstream
 ČTK

Celosvětová spotřeba uhlí se letos vyšplhá na rekord. Poprvé by měla přesáhnout osm miliard tun a vysoká zřejmě zůstane i v dalších letech, pokud svět nevyvine větší úsilí o přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která se spotřebou uhlí zabývá ve své analýze.

Přejít na relativně levnější uhlí přiměl některé země prudce zdražující plyn po ruské invazi na Ukrajinu a následné výpadky v jeho dodávkách. Poptávku po elektřině zvýšila v některých regionech vlna veder a sucha, která snížila výrobu vodní energie. Zejména v Evropě byla velmi slabá výroba jaderné energie, protože Francie musela kvůli údržbě odstavit své jaderné reaktory.

Íránský ropný tanker typu aframax

Západ omezil dovoz ruské ropy. Moskva přijde o stovky milionů dolarů denně

V zemích Evropské unie v pondělí začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech. Ropné embargo má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Přečíst článek

V porovnání s předchozím rokem se spotřeba uhlí zvýšila o 1,2 procenta. Překonala tak i poslední rekordní rok 2013.

Uhlí zůstane největším zdrojem emisí

IEA předpovídá, že spotřeba uhlí bude na této úrovni stagnovat do roku 2025. Její pokles na vyspělých trzích bude kompenzovat pokračující silná poptávka v rozvíjejících se asijských ekonomikách. Znamená to, že uhlí bude i nadále zdaleka největším jednotlivým zdrojem emisí oxidu uhličitého v globálním energetickém systému, uvádí IEA.

Čína - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Investičním ternem roku 2023 má být Čína. Skutečně?

Druhá nejsilnější ekonomika by mohla patřit k akciovým vítězům celého příštího roku. Pokud tedy Čína zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Největší nárůst poptávky po uhlí se očekává v Indii, a to o sedm procent. Následuje Evropská unie s růstem o šest procent a za ní Čína, kde se očekává růst o 0,4 procenta. Poptávka po uhlí v Evropě vzrostla kvůli přechodu z plynu na uhlí zapříčiněnému vysokými cenami plynu a omezením dodávek z Ruska. Do roku 2025 se však očekává, že poptávka po uhlí v Evropě klesne pod úroveň letošního roku, uvádí analýza.

IEA odhaduje, že těžba uhlí dosáhne vrcholu v příštím roce. Do roku 2025 by ale měla klesnout pod úroveň letošního roku.

"Svět se blíží vrcholu ve využívání fosilních paliv, přičemž uhlí bude první, které bude klesat. Ještě tam ale nejsme,“ uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Na globálních trzích s plynem se obnovuje rovnováha, trvá ale řada nejistot

Globální trhy s plynem obnovují balanc. Vyhráno ale ještě nemají, hrozbou je i nedostatek LNG

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Přečíst článek
Doporučujeme