Světová banka připravuje balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,5 miliardy dolarů

Světová banka spravovaná OSN připravuje balíček podpory ve výši 1,5 miliardy dolarů (asi 34 miliard korun) pro válkou zničenou Ukrajinu, včetně platby jedné miliardy dolarů z fondu rozvojového věřitele pro nejchudší země, uvedl v úterý prezident Světové banky David Malpass.
Světová banka, spravovaná OSN a zajišťující finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím, poskytne Ukrajině 1,5 miliardy dolarů pomoci. Prezident Světové banky David Malpass na jednání ve Varšavě uvedl, že podpora banky má pomoci Ukrajině zajistit poskytování důležitých služeb včetně vyplácení mezd nemocničním pracovníkům, penzí a sociálních programů.
Ruská ekonomika by letos mohla klesnout o deset procent, což by představovalo nejhlubší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Agentuře RIA Novosti to řekl bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin.
Jako po pádu SSSR. Ruská ekonomika letos klesne o nejméně 10 procent
Money
„Světová banka byla vytvořena v roce 1944, aby pomohla Evropě při obnově po druhé světové válce. Stejně jako tehdy, budeme připraveni pomoci Ukrajině s rekonstrukcí, až přijde čas," řekl Malpass. Plán ještě potřebuje v nadcházejících týdnech plné schválení správní radou Světové banky.
Pomoc přichází navíc k částce 923 milionů dolarů, kterou schválila Světová banka minulý měsíc a zahrnuje také příspěvky dárcovských zemí. Malpass uvedl, že Světová banka je v úzkém kontaktu s ukrajinskými úřady, aby jim poskytla podporu, a pracuje na pomoci ukrajinským uprchlíkům a zemím, které je přijímají.
Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přinesla. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?
Lukáš Kovanda: Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun
Money
Světová banka již dříve uvedla, že podle jejího odhadu klesne letos ukrajinská ekonomika o 45 procent. Podle Malpasse analyzuje globální dopady války na Ukrajině včetně prudkého nárůstu cen potravin a energií, a „připravuje reakci na náhlou krizi, která poskytne cílenou podporu rozvojovým zemím“.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.