Světové aerolinky jsou ve větší ztrátě, než se předpokládalo

Globální letecký průmysl se pomalu zotavuje z dopadů pandemie covidu na cestování. Aktuální analýza Mezinárodní sdružení letecké dopravy IATA ale upozorňuje na to, že ztráty aerolinek budou letos vyšší, než se předpokládalo.
Data sdružení IATA, které zastupuje skoro 300 leteckých společností z celého světa a zajištují více než 80 procent dopravy, ukazují, že letošní ztráty dosáhnou kolem 52 miliard amerických dolarů. Dubnová prognóza přitom počítala se ztrátou ve výši 48 miliard dolarů.
Příští rok bude podle IATA pro provozovatele leteckých společností poněkud optimističtější. Předpovídá, že ztráty se sníží na úroveň 12 miliard dolarů.
„Zlomovým obdobím leteckých společností byl bezpochyby letošní červen a červenec, kdy došlo k postupnému oživení mezinárodní dopravy,“ konstatoval generální ředitel IATA Willie Walsh v Bostonu na výročním zasedání před týdnem. Rozhovor s ním přinesl server FlightGlobal. Walsh v něm za významný moment pro oživení označil také rozhodnutí Bidenovy administrativy o zrušení zákaz vstupu pro cizince.
Letecké společnosti po celém světě nepřestávají hromadit dluhy. Jejich výše už se přiblížila hranici 340 miliard dolarů. Díry v cash flow aerolinky lepí úvěry i emisí dluhopisů.
Vysílené aerolinky lepí dluhy úvěry i bondy, pandemický vývoj jim nenahrává
Money
Oživení leteckého byznysu může zpomalit drahá ropa
Výkonnost leteckých společností a to, jakým způsobem budou schopny zalepit finanční ztráty se ale podle IATA bude lišit region od regionu. Nejrychleji se ze ztrát dostanou severoamerické aerolinky, a to i díky razantnímu oživení domácího cestování.
Na postupné oživování leteckého průmyslu v Americe i Evropě reagovaly i akcie aerolinek, které v září zaznamenaly meziroční nárůst. Jak ale upozorňuje zpráva IATA, oživení leteckého průmyslu může zpomalit nárůst cen ropy.
Loft v osmém patře zlínského mrakodrapu nemá téměř žádné zdi. Dvoupodlažní prostor dělí vložená struktura - bílá rampa.
Loft ve zlínském mrakodrapu připomíná vesmírnou loď
Enjoy
V Silicon Valley založila dvě úspěšné firmy. Prodej jedné z nich jí a investorům vynesl 225 milionů dolarů. Teď Barbora Paldusová, americká vědkyně a podnikatelka s českými kořeny, svoje znalosti z vědy uplatňuje při vývoji a výrobě přírodní kosmetiky.
Přišla s technologií na urychlení výroby vakcín. Teď vyvíjí kosmetiku
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.