Tchaj-wan si chce získat Trumpa. Země plánuje velký nákup amerických zbraní

Tchaj-wan se v době sílícího čínského vojenského tlaku chystá nakoupit od Spojených států zbraně v hodnotě miliard dolarů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje, podle nichž si tchajwanští činitelé chtějí nákupem naklonit amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa se od prezidentova lednového nástupu do funkce kriticky vyjadřuje k čínským vojenským aktivitám a dává najevo podporu Tchaj-wanu.
Podle zdrojů blízkých probíhajícím jednáním by zakázka měla obsahovat protilodní střely či raketomety HIMARS. „Byl bych velmi překvapen, kdyby to bylo méně než osm miliard dolarů (190 miliard korun),“ citovala agentura jednoho z činitelů.
Bílý dům se podle Reuters k chystané zakázce nevyjádřil. Trumpův bezpečnostní poradce Mike Waltz však již dříve prohlásil, že Washington hodlá urychlit dodávky zbraní ostrovní zemi.
USA požádaly evropské státy, aby upřesnily, jaké bezpečnostní záruky jsou ochotny poskytnout Ukrajině, aby zajistily trvalý mír, a jak by spojenci reagovali v případě, že by nějaká jednotka, kterou nasadí, byla napadena Ruskem.
Trump se ptá Evropy: Co byste dělali, kdyby na vás Rusko zaútočilo?
Politika
Spojené státy, stejně jako většina zemí, nemají s Tchaj-wanem žádné formální diplomatické styky. Jsou ale jeho nejsilnějším zahraničním podporovatelem a ze zákona mají povinnost poskytnout ostrovu prostředky na jeho obranu.
Tchaj-wan v prosinci z USA dostal dodávku nových tanků Abrams, která byla první za téměř 30 let. V listopadu Američané dodali Tchaj-wanu zásilku raketometů HIMARS.
Zvát evropské politiky k případným jednáním o konci války na Ukrajině nemá smysl, protože chtějí, aby válka pokračovala, řekl podle agentur ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Uvedl také, že při budoucích mírových jednáních nepůjde „ani pomyslet“ na to, že by Rusko vůči Ukrajině udělalo územní ústupky.
Lavrov: Evropa nemá na jednáních o Ukrajině co dělat
Politika
Čína varovala USA
Čína, která ostrov považuje za součást svého území, USA před dalšími dodávkami zbraní varovala, neboť podle ní ohrožují stabilitu v oblasti. Čína v poslední době stupňuje vojenský tlak na Tchaj-wan a pořádá v okolí ostrova rozsáhlá vojenská cvičení. Peking už několikrát uvedl, že pokud bude Tchaj-wan usilovat o nezávislost, mohla by Čína použít i sílu.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio se kriticky vyjádřil k čínským vojenským aktivitám v okolních vodách. Jeho úřad minulý týden odstranil ze svých stránek zmínku o tom, že nepodporuje tchajwanskou nezávislost. Zatímco představitelé ostrova tento krok přivítali, podle Pekingu vyslalo ministerstvo signál tchajwanským separatistům.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.