Technologická éra „Made in China“ uvadá. Apple a spol. se přesouvají do Vietnamu a Indie

V nadcházejících týdnech Apple a Google představí nejnovější generaci svých smartphonů a zdůrazní novinky oproti předchozím modelům. Ale jedné z nejvýznamnějších změn si spotřebitelé zřejmě ani nevšimnou – z mnohých z těchto telefonů zmizí nápis „Made in China“ nebo chcete-li „Made in PRC“. Technologičtí giganti včetně Amazonu či Foxconnu pomalu a jistě přesouvají výrobu do jiných asijských zemí. Nejvíce z toho zatím těží Vietnam, ale také Indie, napsal deník The New York Times.
Posun v myšlení technologických firem je reakcí na rostoucí obavy z geopolitického napětí a problémů v dodavatelských řetězcích, způsobených v posledních dvou letech tvrdými proticovidovými opatřeními a lockdowny mnohamilionových čínských měst z rozhodnutí Pekingu.
Americké společnosti ale vidí ještě další a větší rizika – celní válku s Pekingem s cílem snížit přebytek bilance obchodu Číny s USA, kterou zahájil předchozí prezident USA Donald Trump. Obchodní válku těchto dvou mocností nedávno také vyšponovala čínská reakce na nedávnou návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Technologické firmy se tak obávají, že spolupráce s dodavatelskými firmami v Číně je může dostat doprostřed jejího eskalujícího konfliktu se Spojenými státy o Tchaj-wan, napsal deník The New York Times.
Indie se stane ještě významnější zemí v technologické revoluci. Kvůli prohlubujícím se problémům s dodávkami z Číny se Apple rozhodl výrazně navýšit množství iPhonů vyrobených právě v Indii. Telefony se však na trh dostanou později než ty čínské, píše Bloomberg.
Apple vyrobí nové iPhony v Indii. Chce nabourat nadvládu nevyzpytatelné Číny
Zprávy z firem
Čína je stále zdaleka nejdominantnějším výrobcem spotřební elektroniky. Ze země se ale nestěhuje jen výroba chytrých telefonů – Apple vyrábí iPady v severním Vietnamu, Microsoft letos z vietnamského Ho Či Minova Města začal dodávat herní konzole Xbox, Amazon vyrábí své multimediální zařízení Fire TV v Čennai v Indii. Před několika lety byly všechny tyto produkty vyráběny v Číně. V blízké době se velmi malá část nejnovějších iPhonů od Applu bude vyrábět v Indii a část nejnovějších telefonů Pixel od Googlu právě ve Vietnamu.
Čínské výrobní impérium se otřásá
Čína ve středu oznámila, že podle průzkumu nákupních manažerů v zemi se aktivita továren v srpnu již druhý měsíc po sobě snížila. „Výrobní impérium v Číně se otřásá,“ řekl Lior Susan, zakladatel společnosti Eclipse Venture Capital, která investuje do hardwaru a výrobních start-upů. „Stále více zahraničního kapitálu bude stahovat výrobu z Číny a hledat alternativu,” dodal.
Dodavatelé americké společnosti Apple jednají o plánu, že začnou vyrábět hodinky Apple Watch a notebooky MacBook ve Vietnamu, napsal japonský list Nikkei Asia. Čínský dodavatel společnosti Apple Luxshare Precision Industry a tchajwanská společnost Foxconn zahájili zkušební výrobu hodinek Apple Watch v severním Vietnamu, napsal Nikkei.
Apple chce vyrábět Macbooky i Apple Watch ve Vietnamu
Zprávy z firem
„Všichni přemýšlí o stěhování, i když o tom ještě nejednají,“ řekla Anna-Katrina Shedletsky, zakladatelka společnosti Instrumental se sídlem v kalifornské Bay Area, která vzdáleně monitoruje montážní linky pro americké výrobce elektroniky.
Apple začal o přesunu části výroby přemýšlet již počátkem roku 2020 po propuknutí první vlny covidu, která poprvé uzavřela továrny v Číně. Vietnam – v němž už firma vyráběla sluchátka AirPods – se stal velmi diskutovanou možností. Od té doby Apple začal ve Vietnamu vyrábět hodinky a přesunul tam část výroby iPadů. V nejnovějším seznamu 200 největších dodavatelů společnosti Apple jich 20 má továrny ve Vietnamu. V Číně jich je ale stále 155.
Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně, píše japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
Lockdown v Číně připraví Apple o miliardy z příjmů. Vývoj nového iPhonu nabírá zpoždění
Zprávy z firem
Foxconn, největší smluvní výrobce Applu, nedávno podepsal smlouvu na 300 milionů dolarů na expanzi v severním Vietnamu a nové továrny, které podle tamních médií vytvoří 30 tisíc pracovních míst. Foxconn přitom podle údajů vietnamské vlády v zemi již zainvestoval asi 1,5 miliardy dolarů.
Důvodem je i levnější pracovní síla – Foxconn v provincii Bac Ninh v severovýchodním Vietnamu chce „urychleně“ najmout 5000 pracovníků s nabídkou zhruba 300 dolarů měsíčního platu. Je to méně než polovina měsíčního platu, který Foxconn nabízí novým zaměstnancům u svých montážních linek v Šen-čenu v jihovýchodní Číně. A za posledních deset let dělníci v Číně podle tamního statistického úřadu ztrojnásobili svůj roční příjem na více než 9300 dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.