Tendr na metro D. Vyloučená skupina podala trestní oznámení pro podvod
Stavební společnost Vinci Construction CS podala trestní oznámení kvůli výběrovému řízení na druhou etapu pražského metra D, a sice kvůli podezření ze spáchání podvodu. Podle firmy má souviset s prokazováním potřebné kvalifikace některého z účastníků. Sdělila to mluvčí firmy Iveta Štočková. Na koho přesně oznámení míří, neuvedla. Vinci se ucházela o zakázku v konsorciu firem Porr, Vinci a Marti (PVM). To bylo z tendru vyloučeno, podle vyjádření svých zástupců neoprávněně.
Dopravní podnik (DPP) námitky PVM zamítl, a to se tak obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Za nezákonný v minulých týdnech konsorcium označilo i výběr dodavatele, kterým je sdružení vedené firmou Subterra. DPP se nyní k trestnímu oznámení nebude vyjadřovat, neboť k němu nemá bližší informace, uvedl vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík.
DPP začal loni stavět novou linku metra z Pankráce do Písnice. Jako první vzniká úsek z Pankráce na Olbrachtovu, který vyjde na 14,5 miliardy korun. Práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C.
Metro D je největší zakázka Prahy za poslední desetiletí. Kolem obří investice za 30 miliard se hraje tvrdá byznysová a lobbistická zákulisní hra, a teď se celý problém přesouvá i na mezinárodní úroveň. Evropská investiční banka, která poskytuje na projekt většinu peněz (až 23 miliard) řeší průběh výběrového řízení a zvažuje na základě pochybností přerušení financování. Bez jejího úvěru však nemá Praha zajištěné financování tohoto strategického projektu.David Ondráčka: Válka o zakázku na metro D může finančně ohrozit Prahu. Hřib musí konat
Názory
„Kvůli podezření ze spáchaní trestného činu podvodu v souvislosti s prokazováním kvalifikace vybraného dodavatele podáváme trestní oznámení k orgánům činným v trestním řízení. Detailněji se k tomu v tuto chvíli nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla Štočková.
Generální ředitelé Porr Dušan Čížek a Vinci Martin Borovka na konci září řekli, že výběr firem sdružených pod vedením Subterry je nezákonný, neboť nebyl u všech účastníků splněn požadavek technické kvalifikace či nutných referencí. DPP se pak nezabýval, zda nejsou nabídky dalších dvou uchazečů koordinované, řekli tehdy ředitelé.
„O údajném trestním oznámení máme pouze kusé informace z médií. Není zřejmé na koho má trestní oznámení směřovat, kam a jestli bylo podáno. Tudíž jej v tuto chvíli ani nelze komentovat," řekl za dopravní podnik Šabík.
Zajímavá byznysově zákulisní hra se hraje kolem metra D. Největší tendr v historii města Praha je ve velkých problémech. Největší městská firma ho po dlouhých odkladech zatím nezvládla zadat. Hra je o 25 miliard, a spíš více, zájmy jsou velké, píše ve svém komentáři protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.David Ondráčka: Kdy bude metro D. A za kolik?
Názory
Co se týče vyloučení z tendru, PVM nesouhlasí třeba s argumentem špatného harmonogramu výstavby, ten podle ředitelů konsorcium včas doplnilo a opravilo. Sdružení také nesouhlasí s tím, že podalo mimořádně nízkou nabídkovou cenu, a to 27,7 miliardy korun. Všichni uchazeči podali nabídku vyšší než očekávaných 24 miliard, avšak ta PVM byla o dvě až tři miliardy nižší než ta konkurentů, řekli ředitelé.
Sdružení PVM zaslalo dopravnímu podniku námitky jak kvůli vyřazení z tendru, tak podle nich nezákonnému výběru dodavatele. DPP obě zamítl. PVM se tak rozhodlo obrátit na ÚOHS. Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík minulý týden ČTK sdělil, že podnik nemůže k řízení sdělit podrobnosti. Zákon zadavateli znemožňuje zveřejňovat během řízení jakékoliv informace. Bylo by to považováno za ovlivňování zakázky, sdělil.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil zadávací řízení na druhou část trasy pražského metra D.Komplikace pro metro D. Antimonopolní úřad zrušil zakázku na druhý úsek stavby
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.