Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Černá labuť krouží nad tetherem. Stablecoin prolomil vazbu na dolar

Tether
iStock
Zdeněk Pečený
pez

Krytoměnový trh zachvátila panika, výprodeje digitálních měn nepolevují. Do potíží se dostaly už i takzvané stablecoiny, které si měly udržovat stabilní cenu. Největší z nich, tether, který je základní součástí kryptoměnového ekosystému, ve čtvrtek prolomil svou vazbu na dolar. Jeho kolaps by přitom podle některých ekonomů mohl být pomyslnou černou labutí pro celý trh kryptoměn.

Stablecoiny jsou něco jako bankovní účty v kryptosvětě, které jsou navrženy tak, aby sloužily jako spolehlivý uchovatel hodnoty, na který se mohou investoři obrátit v dobách kolísání trhu. Tether by proto měl být v každém okamžiku směnitelný za dolar v poměru 1:1. Ve čtvrtek ráno se ale poprvé po dvou letech obchodoval za méně než 0,98 dolaru. Na některých burzách se jeho cena propadla dokonce k 95 centům. 

To přinutilo jejího technologického ředitele Paola Ardoina, aby tweetoval ujištění pro investory, že společnost Tether, která stojí za stejnojmennou měnou, je stále schopna dostát svým závazkům a poskytnout výplaty za nominální hodnotu stablecoinu, tedy dolar za virtuální minci.

„Přes 300 milionů dolarů bylo investory vybráno za posledních 24 hodin, a to bez jediného problému,“ napsal Ardoina na Twitteru.

Proč vůbec tether padá? Znervóznění stablecoinu přichází uprostřed širšího poklesu americké ekonomiky, kdy technologické akcie klesají a americká inflace dosahuje 8,3 procenta. Skutečnou paniku, že krypto sektor může čelit existenčním problémům, ale vyvolal téměř totální kolaps terry, což je třetí největší stablecoin. Terra se ve středu místo jednoho dolaru obchodovala za pouhých 30 centů. 

To rozproudilo obavy, že by taková zkáza mohla potkat i tether. Někteří ekonomové tento okamžik spojují s pomyslnou černou labutí pro kryptoměnový trh, který by de facto přestal existovat. Princip „too big to fail“ tady na rozdíl od jiných trhů totiž příliš neobstojí.

Bitcoin, ilustrační foto

Kryptospekulanti panikaří. Výprodej poslal bitcoin pod 27 tisíc dolarů

Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27 tisíc dolarů a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes 50 procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.

Přečíst článek

Vijay Ayyar, šéf mezinárodní kryptoburzy Luno, CNBC řekl, že propad tetheru pravděpodobně vyvolaly spekulativní nákupy kryptoměny. Na rozdíl od terry, která si udržuje svou hodnotu pomocí složitého algoritmu propojeného s hodnotou jiné kryptoměny, společnost Tether slibuje, že všechny tokeny jsou stoprocentně kryty jejími rezervami, které podle prosincového reportu dosahovaly 80 miliard dolarů (přes 1,9 bilionu korun). Tyto rezervy zahrnují také půjčky, drahé kovy a investice do jiných společností v krypto sektoru.

Tether se také zavazuje vyměnit své tokeny za americké dolary přímo, ale pouze každému dostatečně velkému zákazníkovi. Takovým je zákazník, který chce směnit minimálně 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) najednou při zaplacení poplatku ve výši 0,1 procenta. V důsledku toho by se tether teoreticky nikdy neměl obchodovat pod jedním dolarem.

Kdykoli se tak stane, existuje zaručený zisk od komerčních arbitrů ochotných koupit token se slevou a vrátit ho do Tetheru za plnou hodnotu. Zástupce krypto brokera Aplo Nicholas Bonnet tvrdí, že přesně to se nyní děje. „Někteří obchodníci využívají poklesu tetheru k arbitrážním obchodům – v podstatě koupili token za méně než dolar a poté jej vyměnili za dolar,“ řekl CNBC.

Tento systém, který spoléhá na stabilní token, je ale křehký, když zkolabuje, ztráty budou nedozírné.

>>>>>> Další zprávy z trhu kryptoměn čtěte zde <<<<<<

Ruža Ignatovová, podvodná kryptokrálovna

Kryptokrálovnu Ignatovovou hledá Europol. Je podezřelá v kauze mnohamiliardového podvodu

Zakladatelku podvodné kryptoměny OneCoin Ružu Ignatovovou hledá Europol. Je podezřelá, že přiměla zájemce z celého světa investovat miliardy do bezcenné kryptoměny.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?

Přečíst článek
Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zkáza bitcoinu nehrozí. Trh se jen pročistí od horlivých spekulantů

Přečíst článek
Doporučujeme