Tlak na Abramoviče. Peníze z prodeje Chelsea půjdou pouze na Ukrajinu, žádá Británie

Ruský miliardář Roman Abramovič se pře s britskou vládou o to, jak použít zhruba 2,5 miliardy liber (přes 72 miliard korun), které dostal za prodej fotbalového klubu Chelsea. Abramovič by chtěl vytvořit nadaci, která by financovala pomoc obětem válečných konfliktů na Ukrajině i jinde ve světě, zatímco Londýn trvá na tom, aby peníze byly použity výlučně ve prospěch Ukrajiny, píše deník The Wall Street Journal.
Peníze, které Abramovič dostal za prodej fotbalového klubu v roce 2022, jsou zmrazené na účtech v Británii. Aby mohl peníze převést, potřebuje Abramovič speciální povolení od britské vlády.
Abramovič podle amerického listu vyjádřil úmysl převést peníze na novou nadaci, která by financovala dobročinné aktivity na Ukrajině i v jiných částech světa. Podle bývalého šéfa britské odnože Dětského fondu OSN (UNICEF) Mikea Penroseho, který by se měl stát šéfem nového nadačního fondu, by se benefiční orgán financovaný Abramovičem mohl jmenovat „Nadace pro oběti konfliktů“. Podle něj ruský oligarcha netrvá na tom, aby se nadace jmenovala po něm.
Peníze jen pro Ukrajinu
Podle informací deníku však britská vláda trvá na tom, aby peníze z prodeje fotbalového klubu dostala jen Ukrajina. „Chceme, aby se tyto peníze dostaly, co nejdříve na Ukrajinu, a jsme otevřeni jakékoliv dohodě, která toho jasně dosáhne,“ uvedla mluvčí britského ministerstva zahraničí. Vládní představitelé poukazují, že sankce, které znemožňuji Abramovičovi nakládat s prostředky, Británie zavedla v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, a je pro to logické, že by měly pomoci této zemi.
Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi na dnešní obsáhlé tiskové konferenci položil jednu z otázek jeho vlastní „digitální dvojník“ vytvořený pomocí umělé inteligence (AI), který se představil jako student z Petrohradu. Hlavy státu se zeptal, zda je pravda, že má řadu dvojníků a jak se dívá na problematiku AI. Informoval o tom list Kommersant, který ze situace zveřejnil video.
Putin mluvil se svou digitální verzí. Ta se ho zeptala, zda používá dvojníky
Leaders
Britská vláda se také obává, že by peníze mohly skončit v kapsách spojenců Kremlu skrze projekty v nějaké vzdálené zemi, uvedl analytik Tom Keatinge, který se specializuje na finanční kriminalitu. Penrose však namítá, že velké humanitární organizace obvykle působí ve více zemích a mohou nakládat se svými prostředky relativně volným způsobem.
Kdyby však všechny peníze z prodeje fotbalového klubu šly na pomoc Ukrajině, tak by se Abramovič mohl znelíbit ruské vládě, dodal Keatinge. Ruský oligarcha se po začátku války na Ukrajině snažil vystupovat jako muž s dobrými kontakty v Kremlu a jako možný prostředník mezi západními zeměmi a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.