Tohle bude bolet. Ceny potravin rostou kvůli válce nejrychleji v historii
Globální ceny potravin rostly již před začátkem války na Ukrajině. V březnu ale jejich růst nabral dramatické tempo a jídlo v průměru zdražilo o 13 procent. Jen za poslední dva roky však nárůst představuje 75 procent.
Po pandemii zasáhla světové zásobování další katastrofa. Kvůli válce na Ukrajině roste cena řady komodit, nejcitlivější to však podle agentury Bloomberg bude u potravin. Rusko a Ukrajina totiž patří k hlavním vývozcům zejména obilovin a kukuřice pro Evropu a severní Afriku, což tlačí průměrné ceny dramaticky nahoru.
„Region kolem Černého moře bývá označováno za obilnici světa. Obavy z dodávek zejména pšenice a olejů ženou ceny na světových trzích prudce vzhůru. Index světových cen potravin sestavovaný OSN tak jen za březen vzrostl o 13 procent, což je nejrychleji v historii,“ uvádí Megan Durisinová z Bloombergu. „Očekává se, že ukrajinští farmáři výrazně omezí setbu, navíc vláda kvůli situaci na frontě omezuje vývoz stávajících zásob,“ dodává Durisinová.
Jedním z důsledků ruské invaze na Ukrajinu a ekonomických dopadů na svět je i razantní zvyšování cen hnojiv, kterých je Rusko největším dodavatelem. Potravináři tvrdí, že potraviny zdraží i kvůli tomu až o desítky procent. „Situace v tuzemské zemědělské prvovýrobě je skutečně kritická a dosavadní reakci vlády na tuto situaci považujeme za liknavou až kontraproduktivní,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz prezident Agrární komory Jan Doležal.Šéf Agrární komory: Části zemědělců zdražila hnojiva o stovky procent. Neměli zásoby, teď to pocítí i zákazníci
Názory
V dalších významných zemědělských oblastech pak podle ní ceny rostou kvůli stoupajícím nákladům, tedy zejména hnojivům a energií.
Revoluce za rohem
Růst cen potravin může znamenat zásadní geopolitický problém. Zejména u chudších národů totiž právě potraviny tvoří výraznou část typického spotřebního koše, upozornila již dříve organizace při OSN Světový potravinový program (WFP). „Obyvatele zemí na Blízkém východě nebo v severní Africe to může dostat až na hranici chudoby,“ upozornili odborníci z WFP.
„Situace tak může dohnat některé země k zadržování vývozu, hledání nových dodavatelů nebo k vytváření dříve neadekvátních zásob. Mohou se také pokoušet omezovat poptávku. Ale ani to nemůže dlouhodobě fungovat, protože pšenice je základní potravinou,“ prohlásila ekonomka Erin Collierová, která je členkou Potravinové a zemědělské organizace při OSN.
Rusko a Ukrajina jsou obilnicí světa. A také dominantními výrobci hnojiv, která podle indexu Bloombergu zdražují nad svá historická maxima. Potravinová krize bude. Otázkou je jen, jak velká, říká výrobce hnojiv
Money
Podle dat této instituce přitom ceny potravin od poloviny roku 2020, tedy prvního pandemického roku, vzrostly o neuvěřitelných 75 procent. Jde přitom o výraznější nárůst než v začátku finanční krize z roku 2008 i roku 2011, kdy vrcholila potravinová krize, která způsobila například v severní Africe vlnu revolucí známou pod označením Arabské jaro.
Hrozí hlad a chudoba
Podle propočtů Centra světového rozvoje hrozí dalším 40 milionům lidí po celém světě upadnutí pod hranici chudoby. To platí, pokud se válka na Ukrajině bude protahovat a nenastanou zejména v zásobování výraznější změny k lepšímu.
Vedle lidských faktorů se navíc očekává pokračování přírodních katastrof způsobených klimatickou změnou. Vlna veder a sucha v Africe tak již způsobila uhynutí milionů kusů dobytka. Očekávají se vedra, sucho, ale také prudké deště a záplavy. Problémy se dodávkami základních potravin se tak nejspíš povlečou několik sezon.
Pekárna Adélka je fenomén. V Pelhřimově funguje už od roku 1990. Obrat čtvrt miliardy korun, tři sta zaměstnanců. Je to rodinná firma, kterou dlouhé roky vede syn zakladatele Roman Teisler. Podnik má vlastní mlýn, vyrábí a prodává víc než tisíc produktů. Chleba, sladké pečivo, rohlíky. Je lokálním lídrem. Jak vlastně funguje pekárenský byznys? Zdraží dramaticky chleba, jak se o tom nyní píše?Pekař Roman Teisler: Kolik bude stát chleba? Pšenice je kvůli dění na Ukrajině dvakrát dražší, energie třikrát
Zprávy z firem
Rusům válka nebývale zdražuje boršč, Čechům zase knedlo vepřo zelo. Zejména když si ho dají v hospodě i s pivem. Drahoty budou částečně ušetřeni důchodci, protože kvůli válečné inflaci budou důchody potřetí valorizovány.Lukáš Kovanda: Válka Čechům zdražuje knedlo vepřo zelo. A pivo
Názory
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
>>>>>> Vše k potravinové krizi čtěte zde <<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.