TOS Kuřim vykazuje zisk po třech letech ve ztrátě

Jeden z největších českých výrobců obráběcích strojů, společnost TOS Kuřim - OS, po třech letech ve ztrátě v loňském roce vykázal zisk šest milionů korun. O rok dříve činila ztráta 189 milionů. Tržby společnosti klesly o 36 procent na 282 milionů korun, k zisku se jí podařilo vrátit díky prodeji majetku. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě, která je dostupná ve Sbírce listin.
"Hlavním cílem vedení společnosti v roce 2021 byla restrukturalizace činnosti firmy po výpadku zakázek v roce 2020. Velice pozitivní bylo obnovení kontraktační a obchodní činnosti a zvýšení efektivnosti zpracovávaných nabídek. V rámci ekonomického ozdravení firmy byl stav zaměstnanců snížen z 220 na 154 a prodána většina nemovitého majetku," uvedl generální ředitel firmy Libor Kuchař s tím, že takto získané peníze firma využila na splacení bankovních úvěrů. Firma vyklidila asi 30 procent výrobních ploch a soustředila zejména montáže do dvou hal.
Již za dva roky vznikne vybraným společnostem povinnost podávat zprávy o environmentálních, sociálních a správních dopadech svého podnikání vyplývající z nové Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti, CSRD. Podle Viery Kučerové, regionální ředitelky organizace ACCA, která se věnuje vzdělávání a certifikaci profesionálů z oboru financí, se to může týkat až dvou tisíc českých firem. Proces implementace nových pravidel byl zahájen během českého předsednictví EU a členské státy mají 18 měsíců na převedení povinností vyplývajících ze směrnice do národních legislativ.
EU motivuje firmy k udržitelnosti a omezení greenwashingu, říká Viera Kučerová z ACCA
Politika
Tržby z prodeje výrobků a služeb klesly z 435 milionů korun v roce 2020 na 282 milionů korun, tedy o 36 procent. Prodej dlouhodobého majetku ale vynesl 289 milionů a posloužil k uhrazení závazků ve výši 274 milionů. Firma ušetřila 46 milionů korun snížením počtu zaměstnanců.
Plán na letošek
"Hlavním bodem pro rok 2022 je a bude kapacitní zvládnutí výroby při sníženém počtu pracovníků a omezené kapacitě obrábění. V roce 2022 plánuje společnost tržby z vlastních výrobků a služeb na úrovni 430 milionů korun, což by mělo zajistit vyrovnané hospodaření," uvedl Kuchař.
Eskalace konfliktu na Ukrajině bude mít značný dopad i na českou ekonomiku. Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou pravděpodobně zkomplikuje zahraniční obchod. Povede ke zvýšení inflace v České republice. Důvodem bude růst cen ropy a plynu, dále nárůst cen obilovin a potravin a odchod investorů více na západ. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu a vyjádření jednotlivých institucí.
Analýza: Válka na Ukrajině zvýší v Česku inflaci, ekonomiku však neparalyzuje
Zprávy z firem
TOS Kuřim je společnost s osmdesátiletou tradicí a vyrábí obráběcí stroje mimo jiné i pro automobilový průmysl. Od roku 2005 do ledna 2018 ji vlastnila skupina Alta, od února 2018 patří firmě Toshulin.
Zákaz vývozu břízy z Ruska přispívá k růstu ceny toaletního papíru, všímá si agentura Bloomberg.
Spolehlivý indikátor krize? Toaletní papír! Za nynější zdražení může Rusko
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.