Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tragický start týdne na čínských burzách zavinil covid i politická regulace

Čínské burzy v posledních dnech čelí výraznému propadu
Jiří Řezáč / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0
 ČTK

V pondělí se čínský hlavní index CSI 300 propadl o 3,2 bodu, v úterý dokonce o více než 3,5 procenta. Je tak nejníž od listopadu.

Čínské akcie v obavách z dopadů vládních regulací a z nárůstu onemocnění covidem-19 znovu klesly a jejich hlavní index CSI 300 uzavřel nejníže za osm měsíců. Indikátor, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 3,53 procenta na 4751,31 bodu. Je tak nejníže od listopadu. Navázal přitom na pondělní vývoj, kdy klesl o 3,2 procenta.

Ztráty zaznamenaly finanční a spotřebitelský sektor i firmy podnikající v nemovitostech. Index šanghajské burzy Shanghai Composite odepsal prvotní zisky a skončil se ztrátou 2,49 procenta na 3381,18 bodu. Je tak nejníže od 25. března.

Tik Tok

Kroky čínských regulátorů snižují hodnotu místních firem

Banka Goldman Sachs spočítala, že kroky Pekingu od února snížily hodnotu akcií čínských technologických firem na burzách v zahraničí zhruba o bilion dolarů.

Přečíst článek

Pondělní pokles způsobily obavy investorů z dopadů regulačních opatření ve vzdělávacím a technologickém sektoru. Úřady o víkendu rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů budou smět být pouze neziskové. Peking se tak snaží snížit finanční tlak na rodiny, který přispívá k nízké porodnosti.

V poklesu dnes pokračovaly akcie společnosti New Oriental Education & Technology Group, která nabízí doučování a přípravu na testy. Na burze v Hongkongu ztratily dalších 8,6 procenta. Za poslední tři dny pak odepsaly více než 70 procent hodnoty. Dílčí index vzdělávacích společností CSI ztratil přes pět procent.

„Přísný zákrok Pekingu v technologickém a vzdělávacím sektoru vyvolal přecenění významných regulačních rizik u investic do čínských soukromých společností,“ uvedl analytik Kchen Čche z Mizuho Bank. „Zahraniční investoři budou proto požadovat výraznější slevu z těchto čínských investic, nebo dokonce sníží expozici vůči čínským společnostem,“ dodal.

Podle analytika Č'-wej Čanga z firmy Pinpoint Asset Management ale investoři zatím nemají obavy z oslabení ekonomiky. „Zdá se, že korekce trhu odráží obavy některých investorů ohledně postoje vládní politiky ke kapitálovému trhu. Nemyslíme si, že investory v této fázi znepokojuje ekonomika,“ napsal v e-mailu agentuře Reuters.

Michal Šnobr

Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega

Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Tesla, nabíjení vozu Model X

Tesla má zisk přes miliardu dolarů. Lépe než konkurence ustála čipový hladomor

Zisk automobilky Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Lukáš Kovanda: Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Přečíst článek
Doporučujeme