Třetí se směje. Čína ušetřila díky západním sankcím miliardy dolarů při nákupu ropy
Čína už letos ušetřila téměř deset miliard dolarů, v přepočtu přes 231 miliard korun, díky rekordním nákupům ropy ze zemí, na které se vztahují západní sankce. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters, která vycházela z údajů od obchodníků a rejdařů. Nezamýšleným důsledkem sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími zeměmi na Rusko, Írán a Venezuelu se tak stalo snížení nákladů na dovoz pro rafinerie v Číně, která ale také často tyto jednostranné sankce kritizuje.
Čína je druhým největším konzumentem ropy na světě. Nižší dovozní ceny jsou přínosem, protože podporují výkon a marže a umožnily lukrativní vývoz nafty a benzinu státními rafineriemi. Čínské nákupy jsou také záchranným lanem příjmů pro Moskvu, Teherán a Caracas, jejichž ekonomiky jinak omezují západní sankce a pokles investic.
Podle údajů firem sledujících tankery Vortexa a Kpler přepravila Čína za prvních devět měsíců letošního roku po moři rekordních 2,765 milionu barelů ropy denně z Íránu, Ruska a Venezuely. Tyto tři země se na celkovém dovozu ropy do Číny ve sledovaném období podílely zhruba čtvrtinou. Loni to bylo 21 procenty a v roce 2020 jejich podíl činil 12 procent, vyplývá z analýzy Reuters.
Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu o výrazném zvýšení dodávek ropy do Indie. Firma uvedla, že spolupráci dohodl na pracovní cestě do druhé největší země v Asii generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, konkrétní objemy ale neupřesnila. Indie bude mít i širší sortiment produktů. Rusko se při vývozu surovin zaměřuje hlavně na Asii, většina evropských zemí spolupráci s ním kvůli válce na Ukrajině odmítá.Indie a Čína nakupují rekordní objemy ruské ropy. Kazí tím snahy Západu o ukončení války
Zprávy z firem
Peking dělá, že nic
Úspory sice představují jen zlomek hodnoty čínského dovozu, ale mají význam pro nezávislé rafinerie, které aktivně vyhledávají výhodné nabídky, uvedl Kang Wu, analytik firmy S&P Global Commodity Insights.
Čínské ministerstvo zahraniční na konkrétní otázky zaslané agenturou Reuters neodpovědělo. V prohlášení zopakovalo svůj postoj, že Peking je proti jednostranným sankcím a že normální čínský obchod si zaslouží respekt a ochranu.
Analýza Reuters porovnává, kolik by čínští dovozci zaplatili při nákupu podobné ropy od producentů, na které se nevztahují sankce. Dovozem z Ruska Čína za devět měsíců letošního roku ušetřila 4,34 miliardy dolarů. U dovozu venezuelské ropy ušetřila v průměru deset dolarů za barel proti srovnatelné kolumbijské ropě. Při nákupu íránské ropy pak ušetřila 15 dolarů za barel proti ropě z Ománu. Celkové úspory z nákupu venezuelské ropy tak činily 1,17 miliardy a z íránské ropy 4,2 miliardy dolarů.
Sankce západních zemí zvyšují v Rusku poptávku po automobilech vyrobených v Číně. Tento nárůst by mohl pokračovat, dokud budou sankce v platnosti, uvedl to manažer čínského svazu výrobců aut CAAM Sü Chaj-tung.Západní sankce přihrávají čínské automobily ruskému trhu
Zprávy z firem
Ropa pro čajové konvičky
Protože státní rafinerie Sinopec a PetroChina upustily od nákupu íránské a venezuelské ropy, končí tato ropa převážně u menších provozovatelů rafinerií přezdívaných teapot, tedy čajové konvičky. Tyto menší rafinerie mají obvykle kapacitu zpracování 100 000 až 200 000 barelů ropy denně a jsou méně významné, než obrovské rafinerie, ale hrají důležitou roli, protože pomáhají pokrývat poptávku po rafinovaných produktech v daném regionu. Jsou však omezené kvótami na dovoz ropy.
Americké ministerstvo obchodu zařadilo 42 čínských společností na vládní seznam subjektů, které mají omezení při obchodu se Spojenými státy. Důvodem je jejich podpora ruské armády, která zahrnuje i dodávky integrovaných obvodů amerického původu, uvedlo ministerstvo.Washington rozšířil sankční seznam od další desítky firem z Číny
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.