Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Trump hrozí EU obchodní válkou. Plyn je trumf v rukou Evropy

LNG
iStock
Jan Žižka

Zvolený prezident Spojených států Donald Trump v předvolební kampani prohlásil, že Evropa zaplatí vysokou cenu za to, že „nekupuje dostatek amerického exportu“. Příští měsíce ukážou, jak oprávněné jsou obavy z vysokých cel na dovoz z Evropské unie. I Evropané ale mají pro obchodní jednání v rukou trumf, který by mohl hrozby obchodní války mezi spojenci na obou březích Atlantiku minimálně výrazně zmírnit. Je jím zemní plyn, píše ve své analýze Jan Žižka z Export.cz.

Reklama

Donald Trump dává dlouhodobě najevo, jak mu nejsou vůbec po chuti obchodní schodky ve vtazích USA s jejich partnery. To se týká jak geopolitických rivalů Ameriky včetně Číny, tak spojenců, jakými jsou Evropané. Schodek vůči EU se v posledních letech v průměru pohyboval kolem 240 miliard dolarů ročně. Vysoký přebytek vůči USA vykazuje samotné Německo (loni více než 80 miliard dolarů v obchodu se zbožím), vyšší už mají jenom země jako Čína, Mexiko a Vietnam. Tyto údaje jsou z pohledu možné Trumpovy reakce vůči EU včetně Spolkové republiky nepříznivé také pro Česko – americký trh je nejvýznamnější mimoevropskou destinací tuzemských exportérů a důležitý je navíc reexport, přesněji český vývoz v podobě subdodávek pro evropské partnery, který nakonec míří do USA.

PŘEHLEDNĚ: Odkud, kam a čí plyn teče. A zaplní se zatím poloprázdné české plynovody?

Ukrajina se bude muset od ledna obejít bez ruského plynu, který stále odebírá. Zájem o něj by ale mohlo mít Německo, takže by na tranzitu vydělávalo i Česko, jehož plynovody jsou zatím poloprázdné. Nepřehlednou situaci odkud, kam a čí plyn teče, se pokusil osvětlit hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Na Evropě záleží 

Zároveň ale platí, že Evropa je největším trhem pro americké exportéry zkapalněného plynu LNG i ropy. Na Evropu připadaly v roce 2023 dvě třetiny dodávek amerického LNG. Donald Trump má přitom velké plány v dalším rozvoji těžby, jeho vláda pravděpodobně usnadní vydávání příslušných povolení. Na rozdíl od Bidenovy administrativy také nejspíš nebude brzdit budování plynárenské vývozní infrastruktury – tedy především výstavbu nových exportních LNG terminálů. Rýsují se tak vyhlídky vyššího amerického exportu surovin do Evropy a ani Trumpova administrativa nakonec nemusí mít zájem tuto vizi ohrožovat příliš ostrou obchodní válkou.

Představa, že Spojené státy se nakonec na Evropu vykašlou a uplatní svůj exportovaný plyn v Asii, je sporná. Stávající LNG terminály jsou především na východním pobřeží Ameriky a celá vývozní plynárenská infrastruktura je nasměrovaná na Evropu. Mnohem delší doprava do východní Asie se prodraží, což se může projevit na cenové konkurenceschopnosti amerického plynu. Především je však možné předpokládat, že obchodní válka s Čínou bude za prezidenta Trumpa mnohem ostřejší než s Evropou.

Reklama

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen už dala najevo, že zájmy EU a chystané nové administrativy ve Washingtonu se prolínají. Vyšší import amerického LNG může být dobrou zprávou pro evropskou ekonomiku, ale i z hlediska podpory Ukrajiny. Situace, kdy EU stále odebírá 15 až 20 procent plynu z Ruska, je pro mnohé Evropany neúnosná. Z pohledu snahy čelit klimatické změně se zdají být rozvojové plány dalšího využívání fosilního plynu problematické. Také environmentální hledisko se však nakonec může jevit jinak – bez dostupného plynu, který plní roli přechodového paliva, by mohla být ohrožena zelená transformace energetiky i celé ekonomiky.

Česko včera dovezlo letošní rekordní objem ruského plynu

Lukáš Kovanda: Češi hatí evropskou snahu odstřihnout se od ruských energií

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

Americký plyn místo ruského 

Evropské unii se od začátku další Putinovy agrese na Ukrajině v únoru 2022 podařilo výrazně snížit dovoz ruského plynu z předchozích více než 40 procent. Gazprom se jako monopolní dodavatel ruské suroviny prostřednictvím plynovodů dostal do velkých ekonomických problémů. Na zavedení přímých sankcí vůči dovozu ruského plynu se ale Evropané shodnout nedokázali. Kromě minoritních zastánců pokračování surovinových vazeb na Rusko tady sehrály roli obavy z ekonomických dopadů úplného odříznutí od ruského plynu a také případných proher v arbitrážích, což byl případ zvláště Rakouska.

Několik událostí z poslední doby naznačuje, že Evropa přece jenom dělá další kroky k přerušení vazeb na Rusko a bude v tom pokračovat. Tím určitě opět porostou obavy části Evropanů ohledně budoucího nedostatku plynu na trhu EU.

Německé ministerstvo hospodářství nařídilo tamnímu provozovateli LNG terminálu, aby nepřijímal ruský zkapalněný plyn. Sankce komplikují provoz ruského arktického vývozního terminálu LNG. Rakouská společnost OMV zvítězila v mezinárodní arbitráži nad Gazpromem ve sporu o dřívější ruské nedodávky, následně se rozhodla započítat vysouzenou částku a přestat platit za další dodávky. Gazprom je vzápětí zastavil. Může jít nakonec o elegantní řešení, jak Rakušané svůj rébus s ruskou surovinou, dopravovanou plynovodem, vyřeší.

Lukáš Kovanda: Síkelovými plynovody stále nic neteče. Čechům tak zdraží plyn

Češi se přepočítali a od příštího roku si připlatí za poloprázdné plynovody, regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 procent. Původně přitom chtěli kasírovat za tranzit plynu na Slovensko a do Rakouska.

Přečíst článek

Ukrajina navíc odmítá prodloužit kontrakt o tranzitu ruského plynu přes její území (nyní směřuje hlavně na Slovensko a do Maďarska) a zatím není jasné, jestli bude přeprava přes napadenou zemi pokračovat díky určité formě zapojení Ázerbájdžánu. A Maďary v čele Evropské unie vystřídají od ledna Poláci, což bude znamenat obrat o 180 stupňů v přístupu předsednické země k omezování dovozu ruského plynu.

Článek vyšel také na Export.cz

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trump prezidentem? Češi by tím přišli o více než 100 miliard ročně

Přečíst článek

ANALÝZA: Vodíková budoucnost má i rizika. Evropu může opět převálcovat Čína

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme