Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump nechal zřídit rezervy z bitcoinu a spol. Zatím je budou tvořit jen zabavené kryptoměny

Bitcoin se stane součástí amerických rezerv
Profimedia
 ČTK

Cena bitcoinu po ohlášení prezidentova nařízení klesla, protože trh zklamalo, že vláda neplánuje žádné nákupy kryptoměn.

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz k vytvoření strategických rezerv z bitcoinů a dalších zabavených kryptoměn. Učinil tak před dnešním setkáním s manažery z kryptoměnového průmyslu v Bílém domě. Cena bitcoinu však po ohlášení Trumpova nařízení klesla, protože trh zklamalo, že vláda neplánuje žádné nákupy kryptoměn, uvedla agentura AFP.

Pokyn ke zřízení vládní rezervy bitcoinů označila agentura AP za klíčový krok na cestě kryptoměny k potenciálnímu mainstreamovému přijetí. Trumpovo rozhodnutí zvyšuje důvěryhodnost aktiva, často kritizovaného pro svou spekulativní povahu a nevhodnost pro směny a transakce, napsala AFP.

Podle Trumpova nařízení si americká vláda ponechá odhadovaných 200 000 bitcoinů, které již úřady zabavily v trestním a občanskoprávním řízení, vysvětlil Trumpův hlavní expert na kryptoměny David Sacks.

„Spojené státy neprodají žádné bitcoiny uložené do rezervy,“ uvedl Sacks a novou strategickou rezervu přirovnal k „digitálnímu Fort Knox pro digitální zlato“; v pevnosti Fort Knox je uložena velká část zlatých rezerv Spojených států.

Podle Sackse americká vláda za posledních deset let prodala asi 195 000 bitcoinů za 366 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy korun). Ale kdyby si je ponechala, měly by nyní hodnotu asi 17 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun). Nynější Trumpův příkaz podle Sackse umožňuje ministerstvu financí a obchodu „vyvinout rozpočtově neutrální strategie pro získání dalších bitcoinů“.

Podle specializovaného serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 07:00 SEČ prodával za zhruba 88 000 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak odepisoval zhruba čtyři procenta. Bezprostředně po oznámení Trumpova kroku jeho cena klesla až k 85 000 dolarů.

Trump býval dlouho vůči kryptoměnám skeptický, ale během své poslední kampaně radikálně změnil postoj. Bohatí hráči v kryptoprůmyslu mu to vrátili a přispěli na Trumpovu kampaň více než 100 miliony dolarů (asi 2,3 miliardy korun), připomněly agentury.

Bitcoin posílil. Trump oznámil, že bude součástí strategických rezerv USA

Bitcoin posiluje ve srovnání s minimem z minulého týdne o pětinu. Prudce zpevňují i další kryptoměny. Reagují na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že několik digitálních měn bude součástí nové strategické rezervy Spojených států.

Přečíst článek

Českým kryptoinvestorům končí divočina, musejí se popasovat s novými pravidly. Jaká to jsou?

Obchodníky s kryptoaktivy čekají nové povinnosti. Nově už i v Česku platí zákon, který jejich fungování upravuje a nastavuje obdobná pravidla jako pro jiná aktiva. Stát tím konečně dává najevo, že i kryptoaktiva mají své místo na finančním trhu a že je třeba chránit spotřebitele před nekalými obchodníky a danit i tyto investice. Investiční riziko však zůstává i nadále na každém investorovi. Přečtěte si, jaké změny novela přináší a jak se orientovat na rostoucím trhu kryptoaktiv.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Trump chce z USA udělat krypto velmoc, bitcoin zamíří k metě sta tisíc dolarů

Přečíst článek
Doporučujeme