Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump oznámí nová cla na automobily

Americký prezident Donald Trump
ČTK
 ČTK

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu ve 21:00 SEČ oznámí uvalení cel na automobily, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Výši plánovaných cel nesdělila a řekla, že oznámení nechá na Trumpovi.

Začátkem týdne prezident novinářům řekl, že v příštích dnech podrobně popíše cla na automobily. Podle agentury Bloomberg tím naznačil, že by mohla přijít ještě před plánovaným zavedením rozsáhlých recipročních cel zaměřených na země, které jsou zodpovědné za větší část obchodního deficitu USA. Ty Trump plánuje na 2. dubna, píše Reuters.

Dovozní cla na automobily ve výši 25 procent, která Trump navrhl v únoru, by způsobila otřes v celosvětovém průmyslu, píše Reuters. Ten se již nyní ocitá v nejistotě způsobené Trumpovými rychlými hrozbami uvalením cel a jejich občasným odvoláním.

Cla by mohla zvýšit cenu automobilů o tisíce dolarů, což by zasáhlo prodej nových vozidel a vedlo ke ztrátě pracovních míst, uvedlo Centrum pro automobilový výzkum. Americký automobilový průmysl je totiž do značné míry závislý na dovozu dílů.

V roce 2024 Spojené státy dovezly automobilové výrobky v hodnotě 474 miliard dolarů (10,9 bilionu korun), z toho osobní automobily v hodnotě 220 miliard dolarů (4,6 bilionu korun). Největšími dodavateli byli blízcí spojenci USA, jako je Mexiko, Japonsko, Jižní Korea, Kanada a Německo.

Trump se dlouhodobě vymezuje proti tomu, co nazývá nespravedlivým zacházením v souvislosti s vývozem automobilů z USA na zahraniční trhy. Často zmiňuje Evropskou unii, která při dovozu vozidel uplatňuje desetiprocentní clo, což je čtyřikrát více než 2,5procentní celní sazba pro dovoz osobních automobilů do USA.

List Financial Times (FT) v úterý s odkazem na informované zdroje napsal, že Trumpův plán dvoufázového celního režimu, který by mohl být oznámen 2. dubna, zahrnuje okamžité zavedení mimořádných cel na dovoz aut a následné vyšetřování obchodních praktik partnerských zemí.

Trumpův tým podle zdrojů FT diskutuje o využití mimořádných pravomocí, které administrativě přiznává legislativa, například zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA) nebo část zákona o clech z roku 1930. To by vládě umožnilo uvalit mimořádná cla až do 50 procent, ještě než bude vyšetřování obchodních partnerů dokončeno.

Trump spustí fondy ETF, zaměří se na americkou výrobu

Mediální společnost Trump Media & Technology Group (TMTG), kterou vlastní americký prezident Donald Trump, spolupracuje s kryptoměnovou platformou Crypto.com na spuštění série burzovně obchodovaných fondů (ETF) a produktů prostřednictvím své značky Truth.Fi. TMTG mimo jiné provozuje sociální síť Truth Social.

Přečíst článek

Prezidentka ECB Christine Lagardeová

Obchodní válka by mohla výrazně zvýšit inflaci, varuje šéfka ECB

Rozsáhlá obchodní válka se Spojenými státy by mohla výrazně zvýšit inflaci a snížit ekonomický růst eurozóny, uvedla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Řešením takové situace by podle ní mohla být užší spolupráce s ostatními státy.

Přečíst článek

Jak ven z německé automobilové krize?

Celní válka ukrojí desítky miliard ze zisků evropských automobilek. Akcie Stellantisu i Volkswagenu už ztrácejí

Cla, která od úterý zavedly Spojené státy na dovoz zboží z Kanady a Mexika, dolehnou z evropských automobilek hlavně na Stellantis a Volkswagen. Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na své odhady. Podle nich cla v letošním roce sníží evropským automobilkám zisky celkem o 5,88 miliardy eur (147 miliard korun), z toho zdaleka nejvíce právě dvěma zmíněným.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Trump zavádí nová cla. Česka se dotknou hlavně nepřímo, poškodí ale Německo či Slovensko

Přečíst článek
Doporučujeme