Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump ukázal rovnici, podle které vypočítal cla pro jednotlivé země. Hodnoty pro Česko nesedí

Americký prezident Donald Trump
ČTK
Lukáš Kovanda

V prvních hodinách po oznámení poškozují Trumpova nová cla nejvíce americké akcie a dolar, méně pak akcie asijské a evropské. Zato libra, euro, jen, ale i česká koruna posilují.

Koruna nyní vůči dolaru zpevňuje na své více než půlroční maxima. Od včerejšího večerního oznámení Trumpových nových cel posílila o poměrně výrazné 1,5 procenta (viz graf Bloombergu níže). Vůči euru je od té doby v podstatě „na svém“.

Trumpova cla tedy oslabují dolar, přičemž současně díky tomu posiluje koruna. Investoři v dolaru přestávají spatřovat bezpečné útočiště, jímž byl dlouhé desítky let. Už v Americe nevidí světově výjimečnou ekonomiku, nýbrž naopak se obávají jejího odcizení světu. Kvůli clům podle nich hrozí Spojeným státům recese stále více. Zbavují se proto dolaru i amerických akcií.

Trumpova rovnice

Trumpova administrativa také zveřejnila rovnici, na jejímž základě spočetla jednotlivé sazby nových, recipročních cel (viz níže). A dospěla tedy třeba k tomu, že EU na dovoz z USA uplatňuje průměrné clo 39 procent. Rovnice vypadá sofistikovaně, leč jde vlastně jen o podíl loňského obchodního deficitu USA s EU (235 miliard dolarů) na celkovém dovozu z EU (loni 605 miliard dolarů). Platí tedy, že 235/605 = 0,388 ~ 39 %. Trumpova administrativa tento výsledek následně ještě snižuje na polovinu, 39/2 =19,5 ~ 20 %, aby doložila prezidentovu deklarovanou shovívavost, laskavost a blahosklonnou velkorysost.

Pokud by Trumpova rovnice pro výpočet cel byla uplatněna čistě na Česko, byl by výsledek následující (vstupní data v tabulce ČSÚ níže):

- loňský přebytek Česka z obchodu s USA = 3,9 miliardy korun 

- loňský vývoz z ČR do USA = 133,4 miliardy korun 

3,9/133,4 = 0,0292 ~ 2,9 procenta

Místo sazby 20 procent, platné pro EU, by Česko mělo mít podle Trumpovy vlastní rovnice sazbu 2,9 %/2 = 1,5 procenta.

Smůla pro Jihokorejce

Vskutku pozoruhodně pak Trump „vyběhl“ s Jižní Koreou. S tou Spojené státy tvoří zónu volného obchodu, takže většina obchodu probíhá zcela bez cel. Průměrné clo, jež Korea uplatňuje, činilo loni 0,79 procenta.

Podle Bílého domu a jeho zmíněné svérázné rovnice to však bylo hned 50 procent. Jižní Koreji nepomohlo ani to, že se od přelomu roku stahuje z projektů výstavby nových jaderných bloků v Evropě, ve Slovinsku, ve Švédsku, v Nizozemsku (tedy až na Dukovany…), aby měl větší šance americký Westinghouse.

Holt rovnice je rovnice a matematika neúprosná, padni komu padni, spočti komu spočti…

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Karel Pučelík: Výhody z cel se dostaví za několik měsíců, slibuje Trump. To však od populisty nikdo slyšet nechce

Přečíst článek
Trumpova cla

Náhodná čísla? List Financial Times přemýšlí, kde Trump vzal hodnoty cel pro jednotlivé země

Přečíst článek
Doporučujeme