Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trumpova cla doznala další změnu. Smartphony a notebooky se jim vyhnou

Trumpova cla doznala další změnu. Smartphony a notebooky se jim vyhnou
Profimedia
 ČTK

Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.

Vyloučení smartphonů a notebooků z takzvaných recipročních cel podle agentury AP představuje krok Trumpovy administrativy k udržení nízkých cen oblíbené spotřební elektroniky, která se obvykle nevyrábí v USA.

Prospělo by to také velkým technologickým společnostem jako Apple a Samsung a výrobcům čipů, jako je Nvidia. Apple ani Samsung zatím nereagovaly na žádost o vyjádření, Nvidia to odmítla komentovat. O vítané úlevě pro technologické firmy jako Apple, Dell Technologies a nespočet dalších dovozců píše také Reuters.

Americká celní správa uvedla, že výjimky budou mít položky jako chytré telefony, notebooky, pevné disky, ploché monitory a některé čipy, jakož i stroje používané k výrobě polovodičů. Znamená to, že nebudou podléhat současným clům se sazbou 145 procent, které Trump uvalil na Čínu, ani desetiprocentním clům, týkajícím se dovozu z jiných zemí, napsala AP.

Trump vyhlásil a poté na 90 dní pozastavil vysoká cla na dovoz z některých zemí. Ponechal však základní desetiprocentní "reciproční" clo. Zmíněné označení používá proto, že jsou podle něho dovozní poplatky odvetou za cla a další obchodní opatření, která zahraniční státy vůči USA uplatňují. Toto tvrzení zpochybňují jak zmíněné země, tak řada ekonomů. Čína ode dneška uplatňuje na dovoz zboží z USA clo 125 procent, Spojené státy dovoz z Číny zatěžují clem v celkové výši 145 procent.

Americký prezident Donald trump

Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra

Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?

Přečíst článek

Výjimky z cel platí zpětně od 5. dubna, napsala agentura Reuters s odvoláním na celní správu, podle které se výjimky vztahují na dvě desítky kategorií zboží, včetně velmi široké kategorie pro všechny počítače, notebooky a diskové jednotky a zařízení pro automatické zpracování dat. Zahrnují také polovodičová zařízení, paměťové čipy a ploché monitory.

Úřední oznámení podle Reuters neposkytlo žádné vysvětlení, ale jde podle agentury o další krok zpět od Trumpova maximalistického přístupu k clům, včetně opakované eskalace sazeb na čínské zboží.

Vítězové a oběti Trumpova celního chaosu. Česká měna prokázala nečekanou odolnost

Ani v nejmenším se zatím nepotvrzuje obvyklé sýčkování zastánců rychlého přijetí eura v ČR, že v čase globálního ekonomického otřesu budeme plakat, proč jsme jej dávno nepřijali, a že koruna „shoří jako papír“ – zvláště právě v porovnání s držákem jménem euro.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Trumpova kapitulace před Applem & spol. je malým vítězstvím pro Čínu

Přečíst článek
Doporučujeme