Trumpova cla jsou iracionální, Evropu však mohou motivovat k rušení bariér, píší Němci

S americkým prezidentem Donaldem Trumpem se o obchodu jedná obtížně, protože je jeho ekonomické myšlení v mnoha ohledech iracionální, píše v komentáři německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). To by však podle autora nemělo Evropskou unii odradit, aby v nové situaci viděla příležitost a začala s odbouráváním vlastních celních bariér.
„Evropané koneckonců nejsou v otázce cel žádní troškaři. Pokud Trumpův tlak povede k tomu, že EU sníží nebo v ideálním případě zruší některá svá cla, místní spotřebitelé by se mohli radovat,“ píše FAZ.
S tím souhlasí ekonom a ředitel Institutu liberálních studií Martin Pánek. „Celní sazebník EU má téměř tisíc stran a přes 13 tisíc položek. Najdeme tam například clo 16,9 procenta na dovoz sportovní obuvi nebo osm různých cel na kafe,“ uvedl. „Je však na místě zmínit, že před Trumpovým nástupem EU vyjednávala s USA o dohodě o volném obchodu bez celních překážek, což on zastavil,“ dodal.
Akcie automobilky Tesla klesly v posledních dnech o 27 procent poté, co v polovině prosince dosáhly historického maxima. Tehdy investoři vsadili na to, že Muskova blízkost k prezidentu Donaldu Trumpovi posílí hodnotu výrobce elektromobilů.
Elon Musk zchudl. Může za to pád akcií Tesly
Zprávy z firem
Trumpovi záleží na přebytcích
FAZ si všímá, že Trumpovi záleží na takzvaných přebytcích a schodcích obchodu mezi zeměmi. Při přebytku je vývoz vyšší než dovoz, při schodku je tomu naopak. „Přebytek je však pouze důkazem toho, že američtí spotřebitelé a podnikatelé nakupují německé nebo evropské výrobky dobrovolně a pro svůj vlastní prospěch. V opačném směru to platí méně,“ upozorňuje FAZ.
„Pro Trumpa je německý či evropský přebytek v obchodu se Spojenými státy známkou toho, že Evropané se k Američanům chovají špatně a okrádají je,“ dodal.
„Pekař na rohu má s autorem těchto řádků trvalý obchodní přebytek, protože za svůj chleba neplatí novinami. Ale to není důvod obviňovat pekaře z okrádání redaktora a rozpoutávat obchodní válku. Chléb chutná dobře a cla by ho jen zdražila,“ uvedl FAZ.
Trump v pondělí večer oznámil, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku. Opatření se týká všech zemí a podle sdělení Bílého domu začne platit 12. března. „Dnes zjednodušuji naše cla na ocel a hliník, aby každý pochopil, co to znamená,“ řekl Trump.
Nepředvídatelnost, s jakou staronový americký prezident Donald Trump začal úřadovat prostřednictvím prezidentských dekretů, se na evropské ekonomice výrazněji podepisovat nebude. „Cla na ocel a hliník cílí jen na Kanadu a Mexiko, Evropě rozhodně nehrozí zaplavení levnými surovinami,“ uvedl na konferenci Global Investment Summit bývalý guvernér České národní banky a hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer. „Tato celní politika může hodně ublížit samotné Americe, negativní dopady totiž přijdou dříve a plošněji než případná pozitiva,“ upozornila na konferenci GIS hlavní ekonomka Raifeisenbank Helena Horská.
Ekonomové: Americká cla zatím pro Česko ani Evropu problém nejsou. Naopak může začít strádat Amerika
Money
„Neoprávněná cla vůči EU nezůstanou bez odezvy - vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření,“ prohlásila v reakci předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. „Cla jsou daně - špatné pro podniky, horší pro spotřebitele,“ dodala.
Trump v úterý také uvedl, že tento týden plánuje podepsat exekutivní nařízení, kterým zavede reciproční cla na všechny země uvalující cla na dovoz z USA.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.